Czytasz: "Niezwyciężeni". Kilkadziesiąt lat historii z polskiej perspektywy

"Niezwyciężeni". Kilkadziesiąt lat historii z polskiej perspektywy

IPN rozpoczyna międzynarodową akcję edukacyjną i wyciąga najmocniejsze karty trudnej historii naszego kraju. Efekt jest piorunujący.

 „My nie błagamy o wolność. My o nią walczymy”

Czterominutowy film pokazuje 32 sceny z lat 1939-1989. Z polskiej perspektywy. To obraz kraju osamotnionego, zdradzonego, dumnego i walczącego. Kraju, którego zasługi zostały zmarginalizowane i zapomniane. IPN we współpracy ze studiem kreatywnym Fish Ladder i firmą Juice tworzy przejmującą opowieść o walce o wolność, która nie zakończyła się wraz z zakończeniem II Wojny Światowej.

Kadr z filmu Niezwyciężeni IPN
Polskie Państwo Podziemne - Niezwyciężeni IPN
fot. kadr z filmu Niezwyciężeni IPN

- Jest to głos suwerennego państwa, które wystawiło do tej wojny czwartą co do wielkości armię, poniosło największe ofiary i jako jedyne walczyło w tym konflikcie od pierwszego do ostatniego dnia. Bez polskiej perspektywy nie da się w pełni zrozumieć przebiegu, ale też konsekwencji II wojny - mówi Adam Hlebowicz, zastępca dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN

Pierwszy kadr to przypomnienie paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 r. Premiera w przededniu 78. rocznicy agresji ZSRS ma także podkreślić dramatyczną sytuację Polski 17 września 1939 roku. Wtedy bez formalnego wypowiedzenia wojny do Polski wkroczyła Armia Czerwona.

kadr z filmu Niezwyciężeni - IPN
Polskie Państwo Podziemne - Niezwyciężeni IPN
kadr z filmu Niezwyciężeni - IPN

- Polska nigdy nie skapitulowała. Jako pierwsza w Europie stawiła zbrojny opór III Rzeszy. Po wyczerpujących walkach, pozostawiona sama sobie przez sojuszników: Francję i Wielką Brytanię, uległa militarnej przewadze Niemców - to cytat z narracji filmu.

Dalej prezentowane jest utworzenie Polskiego Państwa Podziemnego, zbrodnie hitlerowskie i sowieckie, w tym Katyńska. Z dumą podkreślane są osiągnięcia militarne Polskich Sił Zbrojnych: bitwa pod Monte Cassino, zasługi polskich lotników, dywizji pancernej gen. Stanisława Maczka i Cichociemnych. Niezwyciężeni, to także podkreślenie roli polskiego kontrwywiadu. Nie tylko złamanie kodu Enigmy, ale poinformowanie świata o zbrodniach w KL Auschwitz. Pokazana jest rola Polaków w ratowaniu Żydów oraz walka polskich Żydów w powstaniu w getcie.

- Szukaliśmy oryginalnego stylu plastycznego dla tego filmu – mówi Michał Misiński ze studia Juice, reżyser filmu. - Z jednej strony miał on nieść silne emocje, z drugiej dawać pole na zbudowanie niedosłowności i poetyckiego nastroju. Malarska konwencja pozwoliła zbudować wymowne symbole jak choćby ten ze sceny pierwszej, gdy bohater miażdżony jest przez dwie ściany, czy scenę rozmowy Karskiego z Rooseveltem.  

Walka rodaków nie tylko w kraju, ale także na różnych frontach zestawiona jest z upokarzającą defiladą zwycięstwa bez Polaków czy decyzjami konferencji Jałtańskiej.

- W podziękowaniu zostajemy zdradzeni - czyta lektor.

Ostatnie kadry, to historia Żołnierzy Wyklętych, pielgrzymka papieska w 1979, powstanie Solidarności, stan wojenny i upadek komunizmu pokazany jako odzyskanie wolności. Wolności, o którą Polacy nie „błagali”, ale wywalczyli.

- Chcieliśmy przypomnieć, jak niesprawiedliwie została potraktowana Polska, a przede wszystkim jak bardzo niedoceniony został wysiłek polskich żołnierzy, którzy z poświęceniem walczyli za wolność zarówno swojego kraju, jaki i całego świata -  mówi Rafał Pękała, koordynator projektu z Biura Edukacji Narodowej IPN. - Ze strony naszych sojuszników nie padły nigdy słowa przepraszam, a tymczasem koniec wojny dla Polaków oznaczał kolejną okupację, a więc walkę o wolność przez kolejne 45 lat od “zakończenia wojny” - dodaje.

Film prezentowany jest w trzech wersjach językowych - angielskiej, polskiej i rosyjskiej. Dostępny jest na stronach: www.theunconquered-movie.com, http://www.niezwyciezeni.ipn.gov.pl/, www.niezwyciezeni-film.pl.

Czytaj więcej