Czytasz: Nietypową metodą zbudowano most. Z prefabrykatów

Nietypową metodą zbudowano most. Z prefabrykatów

Groził zawaleniu. Teraz przy ulicy Piastowskiej w Rudzie Śląskiej można już jeździć bezpiecznie. Kosztem ponad 1,4 mln zł i nietypową metodą zbudowano tu nowy obiekt.

Wybudowano go na początku XX wieku. Nic dziwnego, że most przy ul. Piastowskiej był w bardzo złym stanie technicznym. Na dodatek miał zbyt mały przekrój, dlatego kierowcy mocno na niego narzekali. Podobnie jak okoliczni mieszkańcy, których posesje przez brak inwestycji tonęły w wodzie po każdej większej ulewie. Remont, który rozpoczął rudzki magistrat, też dał im się we znaki. Wreszcie urzędnicy obwieścili: nowy most jest już gotowy.

Powstał z gotowej konstrukcji

Nowy most ma 12 m długości i 16 m szerokości. – Został zbudowany z elementów prefabrykowanych i posadowiony na palach wierconych o średnicy 80 cm – informuje Jacek Otrębski z Wydziału Dróg i Mostów rudzkiego magistartu. – Nowy obiekt ma światło poziome dwukrotnie większe od istniejącego tam wcześniej przepustu – podkreśla. Inwestycja objęła również przebudowę przylegającej do mostu części ul. Piastowskiej o długości ok. 100 metrów, w tym budowę ciągu pieszo-rowerowego.

Jazda już po całym obiekcie

Właśnie odbył się odbiór końcowy budowy mostu, po którym obiekt został w całości otwarty dla ruchu. Kierowcy korzystali z niego już od dwóch tygodni, ale ruch odbywał się wahadłowo jednym pasem. – Wiemy, że mieszkańcy niecierpliwili się z powodu przedłużającej się realizacji tego zadania. Ta sytuacja była spowodowana przez projektanta, który nie wykonał swoich obowiązków w zakresie nadzoru autorskiego – mówi wiceprezydent Krzysztof Mejer. – Wypowiedzieliśmy mu umowę, znaleźliśmy nowego projektanta i dokończyliśmy inwestycję – dodaje.

Przy okazji znikną tory

Na długości zmodernizowanego odcinka rozebrane zostało także torowisko tramwajowe, służące kiedyś linii nr 18, która została zlikwidowana w 2015 roku. – Tory tramwajowe na odcinku od wiaduktu kolejowego do granicy miasta zostaną rozebrane w ramach przebudowy ul. Piastowskiej.

Mamy już dokumentację projektową dla tej inwestycji, a przetarg na jej realizację zostanie ogłoszony do końca tego roku – zapowiada Jacek Otrębski.

W tegorocznym budżecie Rudy Śląskiej na inwestycje przeznaczono ponad 163 mln zł. To najwięcej w historii miasta. Z tej kwoty prawie 80 mln zł kosztować będą inwestycje drogowe.

Czytaj więcej