Czytasz: Niesamowite wynalazki. Na UŚ rusza festiwal nauki

Niesamowite wynalazki. Na UŚ rusza festiwal nauki

Pełen niespodzianek, ciekawych spotkań, a nawet...domorosłych wynalazców. W czwartek rusza Śląski Festiwal Nauki 2017.

Nauka to nie tylko laboratoria czy skomplikowane obliczenia. - Nauka ma bezpośredni wpływ na nasze codzienne życie – przekonują naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego. W piątek i sobotę będą udowadniać, że tak jest naprawę. I że nauką można się bawić!

Przedmioty codzienne to też nauka

Przykład? Poduszkowiec zbudowany ze starego odkurzacza i krzesła, który pokaże dr Jerzy Jarosz, dyrektor programowy Śląskiego Festiwalu Nauki. Tego typu urządzeń podczas tegorocznego festiwalu będzie zresztą znacznie więcej. - Chcemy pokazać, że można bawić się pewnymi przedmiotami, które są w naszym zasięgu - mówi dr Jarosz i na tegoroczny festiwal na UŚ-iu zaprasza całe rodziny.

Wynalazek prosto...z garażu

Co znalazło się w harmonogramie wydarzenia? 30 listopada to dzień otwarty dla mieszkańców regionu, 1 grudnia do dzień bardziej dla dzieci i młodzieży szkolnej w zorganizowanych grupach, a 2 grudnia – bardziej dla osób prywatnych, w tym rodzin.

Tegoroczną nowością będzie strefa Off Science, czyli Przegląd Garażowych Wynalazków. - Pomyśleliśmy, że skoro mamy w Katowicach Off Festival, to może warto by spróbować offowej nauki, czyli sięgnąć do tego rezerwuaru naukowców amatorów – podkreśla prorektor prof. Ryszard Koziołek. I dodaje, że idąc tym tropem podczas festiwalu zobaczymy co narodziło się w garażach i strychach.

fot: uś

Spróbują wpisać się do Księgi Guinnessa

Zaplanowano też strefy dodatkowe, m.in. e-sportu, dziecka czy centrów nauki. Wśród wydarzeń dodatkowych planowane jest m.in. pobicie rekordu Guinnessa w jednoczesnej grze na plastikowych butelkach. Do tego potrzebnych będzie minimum 500 uczestników.

W festiwalu wezmą też udział znani naukowcy i popularyzatorzy nauki, m.in. prof. Philip Zimbardo czy dr Tomasz Rożek. W ubiegłorocznej, pierwszej edycji festiwalu uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób.

 SPRAWDŹ CAŁY HARMONOGRAM TEGOROCZNEGO FESTIWALU NAUKI NA UŚ

Czytaj więcej