Czytasz: Niesamowita wieża w rękach miasta. Szykują niespodziankę!

Niesamowita wieża w rękach miasta. Szykują niespodziankę!

Już niedługo na mapie industrialnej Zabrza pojawi się kolejna atrakcja. Wieża ciśnień znajdująca się przy ul. Zamoyskiego zyska zupełnie nowe oblicze.

Ma prawie 100 lat i do niedawna działała pełną parą. Mowa o pięknej wieży ciśnień, która zdobi ulicę Zamoyskiego w Zabrzu. Zaprojektowana przez architekta Augusta Kinda oraz radcę budowlanego Friedricha Loose, jeszcze po drugiej wojnie światowej zaopatrywała zabrzan w wodę. Gdy pozbawiono jej tej roli, zaczęła niszczeć. Zabrzańskie władze miasta miały jednak plany na wieżę ciśnień przy ul. Zamoyskiego. Problem w tym, że do niedawna była w prywatnych rękach. Już nie jest. W czwartek Małgorzata Mańka-Szulik zdradziła co dalej z wieżą. 

Węgiel znów wezmą na tapetę

- Wizytówką Zabrza jest turystyka przemysłowa. Dzięki decyzji o udostępnieniu zwiedzającym Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Guido” oraz realizacji projektu turystyczno-kulturalnego Sztolni Królowa Luiza, nasze miasto jest jednym z najbardziej atrakcyjnych punktów na Europejskim Szlaku Zabytków Techniki – zaznaczyła Mańka-Szulik. Dodają jednocześnie, że przejęta przez miasto wieża ciśnień zostanie zagospodarowana zgodnie z taką właśnie tendencją.

W jej wnętrzu powstać ma bowiem... Centrum Naukowe. Temat przewodni? - Węgiel – zaznaczał obecny podczas konferencji prasowej Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego.

Tras widokowy jedną z największych atrakcji

Władze miasta w dolnej kondygnacji wieży urządzić chcą m.in. Centrum Żywego Rzemiosła. Na parterze będzie kasa i sklepik muzealny. Poza tym w wieży gościć będzie również Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej, powstanie również przestrzeń wystawiennicza, która zdradzi zwiedzającym zasady działania wieży ciśnień. - Przewidziano również działania w zakresie rewitalizacji społecznej. Powstanie tu Akademia Młodych Talentów, Akademia Seniora, Centrum Działań Rewitalizacyjnych oraz Ośrodek Dokumentacji Górniczej – wyliczają władze miasta.

Dodają, że atrakcją z pewnością będzie taras widokowy na wysokości ok. 20,5 m. Zagospodarowany zostanie także teren przyległy. Powstaną m.in. parkingi.

Wszystko to z pomocą Unii Europejskiej. Projekt rewitalizacji wieży oszacowano na ponad 34 mln zł. Wysokość dofinansowania to 26,4 mln zł.

Czytaj więcej