Czytasz: Nieoficjalne wyniki II tury wyborów

Nieoficjalne wyniki II tury wyborów

W Katowicach wszystko jasne od 2 tygodni. Jakie wyniki w pozostałych miastach?

W województwie śląskim w drugiej turze mieszkańcy wybierali prezydentów, burmistrzów i wójtów w 38 miejscowościach. Największe emocje budzi starcie w największych miastach. Pierwsza tura nie rozstrzygnęła kto zostanie prezydentem Bielska-Białej, Zabrza, Dąbrowy Górniczej, Bytomia, Rudy Śląskiej, Mysłowic, Świętochłowic, Raciborza, Żor i Zawiercia.

 

[23:46] Każdy głos ma znaczenie

Nieoficjalnie w Zabrzu wygrywa Małgorzata Mańka-Szulik. W Świętochłowicach... Daniel Beger. Różnica w obu przypadkach jest niewielka. Każdy głos ma znaczenie.

 

[23:21] ZMIANA WARTY W ZAWIERCIU

Witold Grim musi oddać fotel prezydenta Zawiecia Łukaszowi Konarskiemu. Cztery lata temu Grim wygrał w pierwszej turze. W tym roku mieszkańcy Zawiercia postawili na Łukasza Konarskiego.

 

[23:15] POPARCIE PIS NIE PRZESZKODZIŁO POLOWEMU

Po 12 latach rządów z prezydenturą żegna się Mirosław Lenk. Mieszkańcy Raciborza już w pierwszej turze pokazali, że chcą zmian. Część z nich zraziło poparcie PiS, które Polowy otrzymał przed drugą turą. Ostatecznie jednak to Dariusz Polowy wygrywa zdobywajac 55,31 proc. głosów.

 

[23:06] MYSŁOWICZANIE NIE CHCĄ KRÓLA

Po odsunięciu od władzy Edwarda Lasoka już w pierwszej turze, w niedzielę mysłowiczanie postawili na Dariusza Wójtowicza. Obecny radny miał przewagę już dwa tygodnie temu. Teraz ją umocnił. Wg nieoficjalnych wyników Dariusz Wójtowicz wygrywa nad posłem Wojciechem Królem ciesząc się poparciem 55 proc. mieszkańców Mysłowic.

 

[22:55] KOŃCZY SIĘ ERA BARTYLI

Mariusz Wołosz wygrywa z urzędującym prezydentem. To wciąż nieoficjalne dane, ale kandydat Koalicji Obywatelskiej ma wyraźną przewagę po przeliczeniu większości głosów. To oznacza koniec politycznej ery Damiana Bartyli. Urzędujący prezydent nie zostanie nawet radnym. 

[22:43] ŻORY STAWIAJĄ NA SOCHĘ

Waldemar Socha będzie prezydentem Żor przez kolejne pięć lat. Wg nieofilcjalnych wyników z 3/4 komisji zdobył 55 proc. poparcia. 

[22:34] Grażyna Dziedzic prezydentem rudy śląskiej

Bezpieczna przewaga Grażyny Dziedzic nad Markiem Wesołym po przeliczeniu połowy kart do głosowania. Rudzianie wybrali urzędującą prezydent na kolejną kadencję. Kandydat PiS, w tym momencie, może liczyć na poparcie ok. 40 proc. wyborców Rudy Śląskiej.

 

[22:15] POKOLENIOWA ZMIANA W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

Wg wciąż nieoficjalnych danych, wynika, że Marcin Bazylak zostanie prezydentem Dąbrowy Górniczej. Po przeliczeniu blisko połowy kart wyborczych zyskuje bezpieczną przewagę na poziomie 60 proc. Tym samym kandydat wskazany przez Zbigniewa Podrazę wygrywa z kandydatem PiS, posłem Robertem Warwasem.

[21:55] BIELSKO BIAŁA DLA JAROSŁAWA KLIMASZEWSKIEGO

Z sondażu exit poll przeprowadzonego przez portal bielsko.biala.pl. wynika, że prezydentem Bielska-Białej zostanie Jarosław Klimaszewski.  Według tych danych kandydat Koalicji Obywatelskiej zdobył 57,85 proc. głosów. Przemysław Drabek, kandydat PiS, uzyskał poparcie 42,15 proc. bielszczan.

Badanie exit poll prowadzone było przez portal bielsko.biala.pl przed siedmioma obwodowymi komisjami wyborczymi.

[21:43] BIELSKO, DĄBROWA I MYSŁOWICE Z NOWYMI PREZYDENTAMI

Zmiany są pewne w Bielsku-Białej, Dąbrowie Górniczej i Mysłowicach. Dotychczasowi prezydenci Bielska i Dąbrowy nie wystartowali decydując się na zmianę pokoleniową. W Mysłowicach wyborcy powiedzieli stanowcze nie Edwardowi Lasokowi. Prezydent Mysłowic przegrał już w pierwszej turze aż z trzema konkurentami. W drugiej zmierzyli się poseł Wojciech Król i radny Dariusz Wójtowicz.

Według nieoficjalnych danych z pierwszych komisji wyborczych, w Mysłowicach, na razie przewagę ma Dariusz Wójtowicz.  

Frekwencja wyborcza w tych trzech miastach należy do najwyższych w województwie: 1. Bielsko-Biała - 39,76%; 2. Mysłowice - 38,78%; 4. Dąbrowa Górnicza - 36,23% wg danych na godz. 17:00.

[21:03] KTO WYGRAŁ W KRAKOWICACH?

Prezydent Marcin Krupa wygrał w pierwszej turze wyborów i ten wieczór spędza w spokoju. Zupełnie inne emocje w Krakowie. Tutaj urzędujący prezydent ze zwycięstwem musiał czekać do drugiej tury. Jacek Majchrowski zdecydowanie wygrywa z Małgorzatą Wasserman. Według sondażowych wyników wyborów Jacek Majchrowski zdobył 64,6 proc. głosów. Konkurentka otrzymała 35,4 proc. głosów. Tym samym władza w Krakowicach bez zmian. W Katowicach będzie rządził Marcin Krupa, w Krakowie - Jacek Majchrowski.

W pozostałych miastach wojewódzkich, sondaże wskazują na zwycięstwo Pawła Adamowicza w Gdańsku i Bogdana Wenty w Kielcach. Adamowicz pokonał Kacpra Płażyńskiego stosunkiem 64,7-35,3 proc. Bogdan Wenta prawdopodobnie przejmie fotel prezydenta Kielc zwyciężając z Wojciechem Lubawskim z wynikiem 64-36 proc.

Tak wynika z sondażu exit poll ośrodka Ipsos.

[21:00] ŚLĄSKIE Z NAJNIŻSZĄ FREKWENCJĄ W KRAJU

Według oficjalnych danych na godz. 17:00 w województwie śląskim do urn poszło najmniej wyborców w kraju. Mobililzacja wyborcza w całym kraju wyniosła 38,73 proc. To o 6 proc. więcej niż w 2014 i 3 proc. mniej niż w I turze. O ile na godz. 12:00 najwięcej mieszkańców oddało głos na podkarpaciu, tak o godz. 17:00 liderem jest woj. lubelskie. Tam zagłosowało 42,93 proc. wyborców. Śląskie z kolei jest niechlubnym liderem w wyborczej absencji. Do urn do godz. 17:00 poszło tylko 34,56 proc. uprawnionych do głosowania.

W województwie śląskim w drugiej turze mieszkańcy wybierali prezydentów, burmistrzów i wójtów w 38 miejscowościach. Największe emocje budzi starcie w największych miastach. Pierwsza tura nie rozstrzygnęła kto zostanie prezydentem Bielska-Białej, Zabrza, Dąbrowy Górniczej, Bytomia, Rudy Śląskiej, Mysłowic, Świętochłowic, Raciborza, Żor i Zawiercia. Wyborcze emocje nie słabną także w Ustroniu, Pszowie, Myszkowie, Miasteczku Śląskim, Lędzinach, Siewierzu, Cieszynie i Woźnikach. W niedzielę roztrzygnie się także, kto będzie zarządzał gminami Żarnowiec, Wręczyca Wielka, Włodowice, Wilkowice, Szczekociny, Rędziny, Popów, Poczesna, Panki, Niegowa, Miedźna, Lyski, Krupski Młyn, Kozy, Konopiska, Kamienica Polska, Janów, Istebna, Czernichów i Blachownia.

NA WYNIKI W MIASTACH WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO MUSIMY POCZEKAĆ AŻ SPŁYNĄ DANE Z KOMISJI WYBORCZYCH.