Czytasz: Niemiec płakał jak sprzedawał...

Niemiec płakał jak sprzedawał...

Sprowadzamy z zagranicy, kupujemy nowe. Zobacz ukochane marki samochodów Polaków

Od wielu lat Polacy sprowadzają auta z zagranicy. Głównie z Niemiec. Czy wiecie, że prawie żadne ze sprzedawanych w Polsce sprowadzonych z Niemiec aut nie ma na liczniku więcej niż 200 tys. km przebiegu? Dlaczego? Bo polscy klienci niechętnie kupują auta z przebiegiem powyżej 200 tys. km. Czy jednak 10-letni passat (diesel) może mieć 150 tys. km? Oczywiście, że może i takie okazje się w Niemczech trafiają, a "Niemiec płakał, jak sprzedawał", ale kosztują wtedy nawet dwa razy więcej od podobnego egzemplarza z przebiegiem 300 tys. km. A do Polski trafiają głównie auta powyżej 200, 300, a nawet 400 i 500 tys. km.

Zobacz 10 marek aut używanych, najczęściej kupowanych w 2016 roku (źrodło AAA AUTO)

Jakimi autami jeździmy w Polsce?

Głównie sprowadzanymi z zagranicy.

Zdecydowanie największy procent sprowadzonych aut odnotowano  w Gorzowie Wielkopolskim (75%) oraz Zielonej Górze (71%), czyli miastach położonych blisko granicy z Niemcami. Bardziej wyrównany stosunek pojazdów sprowadzonych do samochodów po raz pierwszy rejestrowanych w Polsce odnajdziemy w Katowicach, Gdańsku, Łodzi i Krakowie.

Jedyne duże miasto, w którym zdecydowana większość kierowców deklaruje, że ich auto znajduje się w Polsce od nowości, to Warszawa. Z danych mfind wynika, że po stolicy jeździ zaledwie 21% sprowadzonych samochodów.

– Większa liczba aut po raz pierwszy rejestrowanych w Polsce na warszawskich ulicach nie dziwi – komentuje Bartłomiej Roszkowski, współzałożyciel porównywarki OC/AC mfind.pl. – W stolicy więcej kierowców może sobie pozwolić na zakup nowego samochodu w salonie. Poza tym łatwiej dostępne są np. autoryzowane stacje obsługi oraz dealerzy. Z kolei w mniejszych miastach kierowcy chętniej sprowadzają auta, nawet relatywnie nowe. Jest ich więcej na rynku wtórnym, mają dobre wyposażenie i są tańsze, ponieważ często wymagają niewielkich napraw, które nie stanowią wyzwania dla polskich warsztatów – dodaje Roszkowski.

Polacy nadal jednakkupują więcej samochodów używanych niż Czesi, Słowacy i Węgrzy razem wzięci. Statystycznie wystawiane na sprzedaż auta mają 12 lat.

Jak to wygląda w miastach Śląska

Według rocznego raportu AAA AUTO, opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, w 2016 roku w Polsce pojawiło się 1 958 000 ofert sprzedaży aut z drugiej ręki. 

 Średnia cena samochodu używanego w Polsce w 2016 roku: 22 365  PLN

Średni przebieg samochodu używanego w Polsce w 2016 roku: 173 560  km

Średni wiek samochodu używanego w Polsce w 2016 roku: 11,9 lat

Kupowaliśmy także nowe auta.

W 2016 roku  Polacy zarejestrowali 134 435 nowych samochodów. Oznacza to wzrost o 8,8% w porównaniu z 2015.  

Czytaj więcej