Czytasz: To oni nielegalnie migrowali obywateli Ukrainy!

To oni nielegalnie migrowali obywateli Ukrainy!

Zatrzymanym mężczyznom zarzuca się zorganizowanie nielegalnej migracji dla co najmniej kilkuset obywateli Ukrainy.

Trzech członków grupy przestępczej organizującej nielegalny wjazd do Polski Ukraińcom zatrzymali funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej z Bielska-Białej. Z procederu skorzystało co najmniej kilkaset osób – podała w czwartek Straż Graniczna.

Rzecznik śląskich pograniczników Katarzyna Walczak powiedziała, że zatrzymani - dwóch Polaków i Ukrainiec, organizowali nielegalną migrację co najmniej od roku. 

"Proceder polegał na wyszukiwaniu w Cieszynie i Bielsku-Białej osób, tzw. słupów, które w zamian za niewielkie korzyści majątkowe wystawiały i rejestrowały w urzędach pracy poświadczające nieprawdę oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy. Dokumenty trafiały na Ukrainę, gdzie na ich podstawie obywatele tego kraju wyłudzali w polskich urzędach konsularnych wizy Schengen z prawem do pracy w naszym kraju" – poinformowała Walczak. 

Ukraińcy z wizą w ręku nielegalnie przyjeżdżali do Polski. Nie podejmowali jednak pracy u osób wskazanych w oświadczeniach. "Najczęściej nielegalnie wyjeżdżali do innych krajów UE i tam podejmowali pracę +na czarno+. Zresztą +słupy+ nigdy nie miały zamiaru ani możliwości zatrudnienia Ukraińców" – dodała rzecznik śląskich pograniczników. 

Walczak poinformowała, że Ukraińcy płacili za uzyskanie wizy od 100 do 400 euro. 

Pogranicznicy z Bielska-Białej prowadzili śledztwo w tej sprawie od kilku miesięcy. Nadzorowała ich miejscowa prokuratura okręgowa. Zatrzymanych Polaków prokurator oddał pod dozór policji. Ukrainiec trafił na 3 miesiące do aresztu. Całej trójce grozi kara do 8 lat więzienia.

 

Rzecznik Katarzyna Walczak przypomniała, że od 11 czerwca br. Ukraińcy, którzy podróżują po UE, nie mają obowiązku posiadania wiz. Wystarczy im paszport biometryczny i spełnienie pozostałych warunków wjazdu określonych w przepisach. Pobyt w ramach ruchu bezwizowego nie może być jednak dłuższy niż 90 dni w ciągu 180-dniowego okresu. W pozostałych przypadkach nadal obowiązuje ruch wizowy. (PAP)

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje