Czytasz: Nielegalna fabryka zlikwidowana. Zabezpieczono 3 mln papierosów

Nielegalna fabryka zlikwidowana. Zabezpieczono 3 mln papierosów

Śląscy policjanci przeprowadzili w jednym czasie w trzech miastach naszego regionu akcję, której celem była przestępczość akcyzowa.

Na terenie Chorzowa, Sosnowca i Rudy Śląskiej stróże prawa zatrzymali łącznie 12 osób, w tym 8 obywateli Ukrainy. Zabezpieczyli ponad 3 mln podrobionych papierosów z nazwą znanego światowego producenta, 8 ton krajanki tytoniowej niewiadomego pochodzenia oraz kompletną linię do produkcji papierosów.

Wstępne straty wynikłe z uszczupleń podatkowych na szkodę Skarbu Państwa funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Katowic oszacowali na prawie 8 mln 620 tys. zł.

Policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP, razem z Wydziałem do Walki z Przestępczością Gospodarczą ustalili miejsca, gdzie mogą być produkowane, pakowane i przechowywane papierosy z podrabianymi znakami towarowymi znanych światowych producentów. W pomoc przy realizacji tej sprawy włączyli się także śledczy z Chorzowa, Rudy Śląskiej i Sosnowca.

W Chorzowie, na terenie ogródków działkowych, został zatrzymany 44-letni mieszkaniec Siemianowic Śląskich, u którego w samochodzie i zabudowaniach gospodarczych znaleziono w sumie 750 tys. podrobionych papierosów.

W Rudzie Śląskiej stróże prawa zlikwidowali z kolei nielegalną fabrykę papierosów, w której znajdowała się kompletna linia produkcyjna. Na miejscu zatrzymano 10 osób w wieku od 27 do 46 lat, w tym ośmiu obywateli Ukrainy. Śledczy odkryli tam prawie 717 tys. wyprodukowanych papierosów i 8 ton krajanki tytoniowej. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono samochód marki Citroen, wózek widłowy, agregat prądotwórczy i gotówkę.

W Sosnowcu policjanci zaskoczyli natomiast na terenie jednej z posesji 37-letniego mężczyznę, podczas przeładunku papierosów bez polskich znaków akcyzy. Śledczy znaleźli tam 1 mln 680 tys. papierosów. Zabezpieczyli także dwa samochody marki Man i Mercedes.

 

Policja i prokuratura wystąpiły z wnioskami o tymczasowe aresztowanie trzech spośród zatrzymanych mężczyzn, pozostałych dziewięciu objętych zostało policyjnym dozorem, a jeden dodatkowo poręczeniem majątkowym.

Czytaj więcej