Czytasz: Ogromne korki przy jeziorze. Co je powoduje?

Ogromne korki przy jeziorze. Co je powoduje?

Wystarczy cieplejszy dzień, by wyjazd z parkingu przy Pogorii III niemal graniczył z cudem. Wszystko przez fakt, że drogi z prawdziwego zdarzenia wciąż tu brakuje.

Jest dojazdowa, wyjazdowa już nie. Wszystko zmieniło się kilka lat temu, wraz z przebudową plaży i parkingu. Plażę poszerzono, parking wybrukowano, a przy drodze, która do niego prowadzi - pojawiły się nowe znaki.

Wyjazd to jedna wielka prowizorka

W efekcie zmian w organizacji ruchu, droga do głównej plaży przy jeziorze z dwu- stała się jednokierunkowa. Wyjazd poprowadzono z drugiej strony, wzdłuż terenów leśnych. Problem w tym, że zaledwie prowizorycznie. Droga w sporej części jest nieutwardzona, a tylko wysypana kamieniami. W wielu miejscach zrobiły się głębokie dziury. - To dlatego tworzą się tu korki. Manewrowanie między nimi, wymaga zdjęcia nogi z gazu i uwagi – mówią kierowcy.

Urzędnicy: "wyrobimy się na następne lato"

Kierowcy przyznają, że z pytaniem o to, kiedy sytuacja się zmieni, wielokrotnie zwracali się do dąbrowskiego urzędu miasta. Do tej pory urzędnicy nie mieli dla nich dobrych wieści. Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy dąbrowskiego magistratu zapewnia jednak, że prace umożliwiające łatwiejszy wyjazd z parkingu przy molo nad Pogorią III ruszą jeszcze w tym roku. - Chcemy wyrobić się na następne lato – mówi Matylewicz.

Trzy nowe ronda, gratka dla rowerzystów

Wszystko wskazuje zatem na to, że kierowcy w korkach nad jeziorem jeszcze trochę postoją, ale dobra wiadomość jest taka, że poza budową drogi wyjazdowej, projekt obejmuje jeszcze kilka newralgicznych inwestycji wokół dąbrowskiego jeziora. W ramach przedsięwzięcia pod nazwą: „Przebudowa układu komunikacyjnego wraz z wykonaniem nowych miejsc parkingowych w rejonie ulicy Malinowe Górki przy zbiorniku Pogoria III” na dojazdowych skrzyżowaniach pojawią się trzy ronda, a przy ul. Malinowe Górki powstanie również przystanek autobusowy.

Ale to nie wszystko. Bo choć inwestycja rozpocznie się dopiero pod koniec lata, skorzystają na niej nie tylko kierowcy. Rowerzystów i rolkarzy z pewnością ucieszą plany przebudowy prawie 6-kilometrowej ścieżki wokół jeziora. Ma zostać w pełni oświetlona, a piesi będą mieli do spacerów swoją część. Co więcej, pojawić ma się też długo oczekiwany bezpieczny łącznik między Pogorią III i IV.

Czytaj więcej