Czytasz: Niebieska Żyrafa w Tychach

Niebieska Żyrafa w Tychach

Tychy dołączają do akcji „Zaświeć się na niebiesko”. Jaki ma cel?

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Autyzmu. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, aby podnosić świadomość ludzi na temat zaburzeń związanych z autyzmem.

Tego dnia na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem na niebiesko rozświetlają się najważniejsze symbole miast. W Tychach będzie to Żyrafa czyli czyli pomnik Walki i Pracy w parku Solidarności rozświetli się na niebiesko. Tak Tychy włączą się w akcję Light it up blue dołączając do tysięcy miast na świecie. W Polsce rozświetli się m.in. Pałac Kultury i Nauki, w Warszawie czy wieża Jasnej Góry w Częstochowie. 

Autyzm polega na odizolowaniu się człowieka od świata zewnętrznego, a także ograniczeniu wymiany informacji pomiędzy osobą cierpiącą na tego typu zaburzenie, a środowiskiem zewnętrznym. Przyczyny nie są niestety do końca znane. To zaburzeniem rozwojowe pojawia się on tuż po urodzeniu lub do 36 miesiąca życia. Badacze podejrzewają jednak, że pewne czynniki mają wpływ na rozwój autyzmu. Wymieniają oni czynniki biologiczne oraz psychologiczne. Biologiczne dotyczą uszkodzenia mózgu dziecka w trakcie ciąży bądź porodu. Mówi się, iż autyzm powiązany jest z niedotlenieniem w okresie płodowym i noworodkowym. Innymi przyczynami wskazanymi przez osoby zajmujące się Autyzmem mogą być np. toksoplazmoza, uwarunkowania genetyczne, Dziecięce Porażenie Mózgowe, wiek ojca- powyżej 40 roku życia, urazy okołoporodowe, a nawet alergia.

Czytaj więcej