Silesion.PL

serwis informacyjny

Nie żyje sir Bobby Charlton, legenda reprezentacji Anglii i Manchesteru United

21 września 2022 roku świat piłki nożnej stracił jednego ze swoich największych bohaterów. W wieku 86 lat zmarł sir Bobby Charlton, uważany za jednego z najwybitniejszych piłkarzy wszech czasów. Jego kariera była pełna triumfów i przejść, a ślad, jaki pozostawił na murawie, na zawsze zostanie w pamięci fanów tego sportu.

Z wielkim smutkiem dzielimy się wiadomością, że sir Bobby odszedł spokojnie we wczesnych godzinach porannych w sobotę. Był otoczony przez rodzinę. Pragniemy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do opieki nad nim, a także wielu osobom, które go kochały i wspierały. Prosimy, aby w tym momencie poszanowano prywatność rodziny” – czytamy w oświadczeniu rodziny byłego piłkarza, cytowanym przez “The Athletic”.

Bobby Charlton urodził się 11 października 1937 roku w Ashington, w Anglii. Jego piłkarski talent zaczynał błyszczeć już w młodym wieku, a jako nastolatek dołączył do akademii Manchesteru United. To właśnie w tym klubie rozpoczęła się jego niesamowita kariera.

W 1956 roku, w wieku 19 lat, zadebiutował w pierwszym zespole Manchesteru United. Jednak los sprawił, że na zawsze pozostanie z nim związany nie tylko piękny futbol, ale także tragedia, którą przeszedł razem z drużyną. W 1958 roku samolot przewożący piłkarzy Manchesteru United uległ katastrofie podczas próby startu na lotnisku w Monachium. W wypadku zginęło 23 osób, w tym ośmiu zawodników. Bobby Charlton był jednym z nielicznych, którzy cudem przeżyli tę tragedię. To doświadczenie na zawsze odcisnęło piętno na jego psychice, ale jednocześnie nadało mu niezłomną siłę ducha.

Po katastrofie lotniczej Charlton nie tylko wrócił na boisko, ale także stał się symbolem odrodzenia Manchesteru United. Jego umiejętności piłkarskie i determinacja pomogły klubowi w kolejnych latach osiągnąć wiele sukcesów.

Przez 17 lat gry w barwach Manchesteru United, Bobby Charlton zagrał w imponujących 606 meczach i strzelił 249 goli. To właśnie w tych barwach zdobył wiele tytułów, w tym dwukrotnie mistrzostwo Anglii. Jednak najważniejszym momentem w jego karierze były Mistrzostwa Świata w 1966 roku, gdzie Anglia triumfowała. Charlton miał wówczas ogromny wkład w sukces drużyny i zdobył wiele bramek na tym turnieju.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej Bobby Charlton nie pozostał w cieniu. Przez kolejne niemal 40 lat pełnił różne funkcje menedżerskie w kilku klubach, a w 1984 roku dołączył do zarządu Manchesteru United. Jego wkład w klub był ogromny, zarówno na boisku, jak i poza nim. W 2011 roku został uznany przez fanów Manchesteru United za jednego z czterech najlepszych piłkarzy w historii klubu.

W uznaniu jego wielkich zasług królowa Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki. Pomnik Bobby’ego Charltona stoi przed stadionem Old Trafford jako symbol uznania dla jego dorobku sportowego.

Śmierć sir Bobby’ego Charltona jest ogromną stratą dla świata piłki nożnej. Jego historia to historia odwagi, determinacji i niezłomnej woli. Jego wkład w rozwój futbolu i Manchesteru United nigdy nie zostanie zapomniany. Bobby Charlton pozostawił trwały ślad na murawie i w sercach fanów, którzy zawsze będą pamiętać jego nazwisko jako symbol wielkości i poświęcenia w piłce nożnej.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2023