Czytasz: Nie żyje Roger Moore
Aktor znany m.in. z roli Jamesa Bonda zmarł na raka. Miał 89 lat.

Zmarł Roger Moore

Brytyjski aktor Roger Moore, najlepiej znany miłośnikom kina jako odtwórca roli Jamesa Bonda, zmarł we wtorek w Szwajcarii po krótkiej walce z chorobą nowotworową - poinformowała jego rodzina. Miał 89 lat.

W krótkim oświadczeniu, zamieszczonym przez dzieci aktora na jego oficjalnym koncie na Twitterze, poinformowano o jego "krótkiej, lecz mężnej walce z rakiem". "Dzięki, Tato, za to, że byłeś sobą i że dla tak wielu osób byłeś tak wyjątkowy" - podkreślono.

 

 SIEDMIOKROTNY BOND

Sir Roger Moore w rolę agenta 007 wcielił się siedmiokrotnie. Na dużym ekranie mogliśmy go zobaczyć w filmach "Żyj i pozwól umrzeć" (1973), "Człowiek ze złotym pistoletem" (1974), "Szpieg, który mnie kochał" (1977), "Moonraker" (1979), "Tylko dla twoich oczu" (1981), "Ośmiorniczka" (1983) i "Zabójczy widok" (1985). Na premierze swego ostatniego Bonda, która odbyła się 22 maja 1985 roku w San Francisco, powiedział: „Cieszę się, że mogłem zagrać w siedmiu Bondach, co zabrało mi czternaście lat życia. Dla mnie to był dobry czas, znalazłem wielu przyjaciół”.

Podczas kręcenia serii filmów o Bondzie wystąpił także w 13 innych filmach. Trzy z nich były kręcone w RPA, a aktor był z tego powodu krytykowany przez przeciwników apartheidu. Zamierzał wystąpić w filmie "O jeden most za daleko" w 1977, ale musiał zrezygnować ze względu na swój udział w filmie Szpieg, który mnie kochał. Popularność przyniósł mu również serial „Partnerzy” („Detektywi z wyższych sfer”, 1971–1972), gdzie występował jako lord Brett Sinclair.

AKTOR O WIELKIM SERCU

W 1999 otrzymał Order Imperium Brytyjskiego klasy CBE (komandor). 14 czerwca 2003, w uznaniu za działalność charytatywną, otrzymał klasę KBE (rycerz komandor) tego orderu. Moore powiedział, że ceni sobie to, iż otrzymał go za działalność dla UNICEFu, a nie grę aktorską.

Pogrzeb Rogera Moore'a odbędzie się w Monako; weźmie w nim udział tylko rodzina.

Czytaj więcej