Czytasz: Nie ma zgody na protest przed sądem!

Nie ma zgody na protest przed sądem!

Nie ma zgody na protest w Katowicach! Nie tylko zabroniono wchodzenia na schody, ale także na plac przed sądem...

Schody Sądu Okręgowego w Katowicach stały się symbolem regionalnych protestów przeciwko reformie sądownictwa. Wraz ze zmianą kierownictwa sądu nastały nowe reguły.

Codzienne protesty organizowano już w lipcu. Wtedy pod naciskiem manifestujących prezydent Andrzej Duda zdecydował zawetować ustawę o KRS i Sądzie Najwyższym. Zdaniem organizatorów protestów sytuacja jest jeszcze gorsza niż w lipcu.

- Nie możemy biernie przyglądać się, jak podstawy ustrojowe państwa w sposób bezwzględny, bezprawny i bezmyślny są niszczone. My też jesteśmy Suwerenem, na którego tak chętnie powołuje się pisowski rząd. Nie ma naszej zgody na rezygnację z zasady trójpodziału władzy, na pozbawianie Sędziów niezależności, na deptanie Konstytucji. Chcemy to zamanifestować - piszą organizatorzy protestów.

Codzienne protesty wracają. Pierwszy już we wtorek o 19:00.

- Nie ma zgody na takie metody - skandowali w czasie protestów manifestujący.

Tym razem zgody nie wydało jednak kierownictwo Sądu Okręgowego . Nie tylko zabroniono wchodzenia na schody, ale także na plac przed sądem. Protest mógłby odbyć się wyłącznie na chodniku. Odbędzie się na placu Wolności.

- Skończyły się w Polsce rządy prawa  - przestzregają inicjatorzy protestu - Od dwóch lat My Obywatelki i Obywatele nieustająco protestujemy przeciwko rządom bezprawia. Czas wracać na ulice naszych miast. Dość tego! - apelują.

Czytaj więcej