Czytasz: Dziś demonstracja w Katowicach. "Nie ma zgody na mordowanie demokracji"

Dziś demonstracja w Katowicach. "Nie ma zgody na mordowanie demokracji"

Już dziś odbędzie się demonstracja pod siedzibą PiS w Katowicach. KOD oraz Nowoczesna pokażą swoje niezadowolenie wobec "podłego niszczenia demokracji i trójpodziału władzy".

Organizatorzy spotkania są przeciwni "mordowaniu demokracji, trójpodziału władzy oraz godności człowieka". Nie kryją oburzenia w związku z wprowadzeniem przez PiS 12 lipca br. zmian w strukturę funkcjonowania Krajowej Rady Sądownictwa.  Uważają, że KRS został zdemolowany, a nowa ustawa "likwiduje niezależność sądów, a tym samym konstytucyjną zasadę trójpodziału władzy". 

>> BORYS BUDKA: "TO JEST ZAMACH STANU" - CZYTAJ <<

DEMONSTRACJA POD SIEDZIBĄ PIS-U

Śląski oddział Komitetu Obrony Demokracji wraz z Nowoczesną chcą pokazać swój bunt. W niedzielę,  o godz. 15 pod siedzibą PiS w Katowicach (ul. Warszawska 6) odbędzie się spontaniczna demonstracja związana z niezadowoleniem wobec "podłego niszczenia demokracji i trójpodziału władzy- czyli podstawy demokratycznego państwa prawa".

- Nie możemy popełnić obojętności wobec tego, co się dzieje - pisze jedna z uczestniczek zapowiedzi wydarzenia na Facebooku.

ŁAŃCUCH ŚWIATŁA 

Z kolei na wieczór, na znak protestu pod sądami naszego województwa pojawią się świece. Uczestnicy będą chcieli symbolicznie w ten sposób odbędzić złe moce. Łańcuch "czystych intencji" zorganizowany przez listitia Polska - "Polish Judges" odbędzie się o 21 przy 5 sądach okręgowych oraz 22 sądach rejonowych w naszym regionie.

UPOLITYCZNIONE SĄDY

Sejm uchwalił w środę nowelę ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców wybrałby Sejm - dziś wybierają ich środowiska sędziowskie. Opozycja niemal w całości odmówiła udziału w głosowaniu. Projekt budził krytykę m.in. środowisk sędziowskich, RPO i niektórych organizacji pozarządowych, a także OBWE. Przedstawiciele sędziów mówili w marcu, że projekt zmierza "do upolitycznienia sądów i naruszenia ich niezależności". Stowarzyszenie sędziów "Iustitia" apelowało do sędziów, aby w razie uchwalenia noweli nie brali udziału w wyborach do nowej Rady.

Czytaj więcej