Czytasz: Nie demonizujmy atomu
Eksperci i ministerstwo są zgodne. Nie można patrzeć na Pierwszą Polską Elektrownię Jądrową wyłącznie przez pryzmat Czarnobyla.

Informacje o powstaniu w Polsce pierwszej tzw. „elektrowni atomowej” wzbudzają niemałe emocje. Tymczasem jak podkreślają eksperci, polski program energetyki jądrowej jest realizowany już od 2014 roku. Obecnie trwają badania środowiskowe i lokalizacyjne. Rozważane są dwie nadmorskie miejscowości jako docelowa lokalizacja pod przyszłą elektrownię. Jak zapewnia ministerstwo, elektrownia powstanie nad morzem z uwagi na ułatwiony dostęp do wody chłodzącej.

[adds size="300x250"]

Elektrownia jądrowa jest w Polsce potrzebna

- Elektrownia jądrowa jest w Polsce potrzebna z powodów środowiskowych i gospodarczych - mówi Mirosław Syta, ekspert ds. energetyki.

Elektrownia jądrowa nie emituje gazów cieplarnianych. Pozwoli także zrównoważyć miks energetyczny oparty niemal w 90 proc. na węglu. Nieoficjalnie do 2050 roku udział węgla kamiennego w polskim sektorze energetycznym może spaść do 50-60 proc. Nie oznacza to zagrożenia dla śląskiego węgla. Zapotrzebowanie na energię rośnie i ta tendencja powinna się utrzymać. Źródła odnawialne nie wystarczą i trzeba je wspomóc innymi przyjaznymi źródłami energii.

Bez energii nie będzie rozwoju gospodarczego. To ona jest główną siłą, która pozwala realizować wzrost gospodarczy, a dobrze zbilansowany system energetyczny umożliwi naszemu krajowi stabilny rozwój. Rozwinięcie przemysłu jądrowego w Polsce, to otwarcie się na całkowicie nową gałąź wysoko wyspecjalizowanego przemysłu. Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju Mateusza Morawieckiego zakłada przychody z rozwoju przemysłu jądrowego.

- Technologicznie zatrzymaliśmy się na produkcji kotłów energetycznych. Nie jesteśmy w stanie zrobić tego kroku dalej bez elektrowni jądrowej - mówi Mirosław Syta

Dziś wielu polskich inżynierów pracuje za granicą. W kraju wciąż nie mogą znaleźć dla siebie miejsca. Od 2014 roku trwa też proces szkoleniowy. Wiele polskich uczelni otworzyło kierunki szkolące fachowców, którzy stworzą zaplecze dla rozwijającego się przemysłu jądrowego.

Nie patrzmy przez pryzmat Czarnobyla

W Polsce mają być montowane reaktory generacji III lub III+. To reaktory pasywne i jak zapewniają eksperci, bezpieczne dla otoczenia. 

- Budowa elektrowni jądrowej będzie szeroko konsultowana. Nie tylko lokalnie, ale także międzynarodowo - mówi Mirosław Syta.

Zielone światło dla budowy elektrowni jądrowej nie włączy się jedynie po przekonaniu Polaków. Zgodę będą musiały wydać państwa, które znajdą się w promieniu 1000 km od potencjalnej lokalizacji. To oznacza, że już teraz jesteśmy w tzw. "polu rażenia" elektrowni jądrowych zlokalizowanych poza granicami naszego kraju. 

Największym zagrożeniem… finanse

Budowa elektrowni to ogromny wydatek. Technologię musimy kupić. Możliwe, że zapewnią ją Francuzi albo Chińczycy. Nikt jednak nie zdecyduje się na tak kosztowną inwestycję bez rządowych gwarancji. Na te jednak na razie nie ma ostatecznej zgody. 

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje