Czytasz: Nie będziesz już musiał zawozić dziadka do lekarza

Nie będziesz już musiał zawozić dziadka do lekarza

Zrobi to za ciebie miasto. Z początkiem sierpnia w trasę ruszy pierwszy sosnowiecki bus do przewozu seniorów. Wystarczy zamówić go telefonicznie.

To pilotażowy program. - Chcemy wspomóc osoby starsze. Nie każdy ma siłę jechać do lekarza autobusem, nie każdego stać na taksówkę – mówią urzędnicy z Sosnowca. By ułatwić seniorom, ale też ich rodzinom, miasto od sierpnia uruchomi specjalny bus. Prawo do korzystania z niego będą mieli wszyscy mieszkańcy po sześćdziesiątce.

Będzie kursował nie tylko po Sosnowcu

Wynajęty przez miasto bus będzie wozić seniorów po ośrodkach zdrowia rozsianych nie tylko po całym Sosnowcu, ale też miastach ościennych. - Wystarczy dzień wcześniej zadzwonić i go zamówić – zaznacza Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu. Dodaje, że z busa korzystać będa mogły także osoby niepełnosprawne. - Obsługą zajmie się nasz PKM – dodaje Łysy.

Z kartą seniora kurs będzie tańszy

Miasto przewiduje, że bus w pierwszą trasę wyruszy z początkiem sierpnia. Kursować będzie w dni robocze w godzinach od 7 do 20. Zgłoszenia telefoniczne przyjmowane będą z jednodniowym wyprzedzeniem, w godz. od 7.30 do 11.

Opłata za kurs będzie symboliczna. Mieszkańcy z Kartami Seniora (można je wyrobić w urzędzie miasta) zapłacą 5 zł za trasę w jednym kierunku (z półgodzinnym czasem oczekiwania kierowcy). Dla tych, którzy kart nie mają, opłata jest o 2 zł wyższa. Jeśli senior będzie chciał wybrać się do lekarza poza granicami Sosnowca, do każdego kilometra trzeba będzie dopłacić złotówkę.

- Pasażerowie z orzeczoną niepełnosprawnością będą mogli podróżować z opiekunem lub przewodnikiem – zaznacza Łysy. Dodaje, że w tym wypadku dodatkowa opłata nie będzie pobierana. - Jeśli program się uda, będziemy chcieli kontynuować go w przyszłym roku – zapowiadają urzędnicy.

Czytaj więcej