Czytasz: Prestiżowy wydział znika ze Śląska! Co się stało?

Prestiżowy wydział znika ze Śląska! Co się stało?

Jedyny w Polsce Wydział Teatru Tańca w Bytomiu przejdzie do historii.

„Po długiej, pełnej argumentów rozmowie, Senat ogromną przewagą głosów (20:2) przyjął uchwałę o zawieszeniu rekrutacji w Bytomiu na rok akademicki 2019/2020” - poinformowała kilka dni temu Dorota Segda, znana aktorka i rektor Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Dodaje, że sam kierunek - już jako specjalizacja aktorska - zostanie stopniowo przeniesiony z Bytomia do Krakowa.

„Zaskoczenie jest duże”

Powód? „Decyzje te są wynikiem wieloletniej obserwacji przez Senat problemów organizacyjnych, finansowych i merytorycznych związanych z posiadaniem przez małą uczelnię wydziału zamiejscowego” - tłumaczy profesor Dorota Segda.

- Nie byliśmy wcześniej informowani o takich planach - mówi wprost Agnieszka Czichy, pracownica działu promocji bytomskiego wydziału AST. Nie ukrywa, że wszyscy, i kadra, i studenci są mocno zaskoczeni decyzją z Krakowa.  

Kraków zrobił co się dało?

- Atmosfera jest napięta - przyznają tancerze. - WTT to 10 lat inwestycji w region, 10 lat eksperymentalnego programu nastawionego na rynek międzynarodowy. 10 lat badań, prób, ludzi, spektakli... Rozumiem, że AST może podjąć decyzję o tym, że ten eksperyment nie wyszedł po tym jak zrobili wszystko co się dało - ale niestety trudno to powiedzieć - przyznaje na swoim profilu facebookowym Filip Pawlak, były pracownik uczelni.

Na najbliższy rok można się zgłaszać. I warto!

W bytomskim WTT podkreślają jednak, że rekrutacji nie będzie dopiero w roku akademickim 2019/2020. Na najbliższy rok aplikacje będzie można składać. - I warto – jak przekonują na wydziale – bo nasi tancerze to wybitni specjaliści z sukcesami nie tylko w Polsce, ale też na arenie międzynarodowej.

Czytaj więcej