Czytasz: NFZ ma pieniądze na zdrowie ciężarnych

NFZ ma pieniądze na zdrowie ciężarnych

NFZ prowadzi nabór placówek, które chcą prowadzić skoordynowaną opiekę nad matką i dzieckiem. Bez konkursu i bez limitu

- Przyjechaliśmy do woj. śląskiego na spotkanie  ze świadczeniodawcami, którzy są zainteresowani zawarciem kontraktu na prowadzenie skoordynowanej opieki nad kobietą w powikłanej ciąży oraz dzieckiem do 3. roku życia - powiedział dziennikarzom dr Wojciech Zawalski, dyrektor Departamentu Świadczeń i Opieki Zdrowotnej Narodowego Funduszu Zdrowia. 

W NFZ w Katowicach odbyło się spotkanie informacyjne dla świadczeniodawców w tej sprawie. Jednym z zainteresowanych był dr Jarosław Strzelczyk, kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego z oddziałami patologii ciąży i ginekologii onkologicznej Szpitala Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. 

- Idea objęcia kobiety w powikłanej ciąży od samego początku dobrą, specjalistyczną opieką bardzo mi się podoba, mój szpital spełnia wszystkie kryteria. Rozważamy, czy do tego programu przystąpić, ale musimy poznać więcej szczegółów  - powiedział dr Strzelczyk.

Czym jest opieka skoordynowana?

To system procedur, który pozwala lepiej poznać potrzeby ciężarnej i lepiej ją diagnozować. Przede wszystkim sprawowana jest nie od wizyty do wizyty, ale 24 godziny na dobę, zarówno w poradni, ambulatorium, jak i w oddziale szpitalnym.  

- Wszyscy mają tam taką sama wiedzę na temat każdej pacjentki, a wszystkie ciężarne mają zapewnioną infolinię, gdzie mogą zadzwonić i skonsultować, czy to, co się akurat z nimi dzieje, wymaga z ich strony natychmiastowego zgłoszenia do szpitala, czy też to błahy problem, który może poczekać do rana, albo umówionej wizyty u specjalisty - dodał dr Zawalski.

Opieka koordynowana nad ciężarną została wdrożona w lipcu ubiegłego roku.

- Od 1 stycznia wprowadzamy dodatkowe produkty - opiekę nad ciążą powikłaną. W przypadku zdiagnozowania wad rozwojowych lub ciężkich chorób płodu kobieta i dziecko mogą liczyć na opiekę koordynowaną w ośrodkach II lub III poziomu referencyjnego.  Świadczenia na ten cel są nielimitowane - dodał dr Zawalski z centrali NFZ.

Umożliwiła to ustawa "Za życiem", która wprowadziła wiele rozwiązań mających ułatwić i pomóc w opiece nad ciążą trudną, powikłaną chorobami: od cukrzycy, nadciśnienia, po ciężkie wady płodu oraz opiekę nad matką i dzieckiem w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu na etapie ciąży lub porodu dla dzieci dotkniętych ciężkim wcześniactwem – poinformował dr  Zawalski.

- Każdy, kto chce świadczyć usługi opieki koordynowanej, może się zgłosić do oddziału wojewódzkiego NFZ, i bez konkursu podpisać umowę, ale musi spełnić określone  w ustawie warunki, m.in. mieć odpowiedni poziom referencyjności  i specjalistów, by matka i dziecko nie musieli się błąkać od lekarza do lekarza– wyjaśnił dr Zawalski.

Skoordynowana opieka nad ciężarną jest, jego zdaniem, skuteczniejsza, eliminuje niepotrzebne powtarzanie badań czy zbędne hospitalizacje. Pilotaż wykazał, że nie ma kolejek i niższy jest o kilka procent odsetek cięć cesarskich. 

Dziecięca opieka koordynowana obejmuje zintegrowaną opiekę neonatologiczną, wielospecjalistyczną opiekę pediatryczną oraz programy rehabilitacyjne dla dzieci. Obejmuje się nią dzieci do ukończenia 3. roku życia, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą ich życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu. Świadczenie to będzie przysługiwać także noworodkom urodzonym wcześniej niż w 33. tygodniu ciąży, klasyfikowanym jako noworodki o bardzo niskiej urodzeniowej masie ciała.

 

Czytaj więcej