Czytasz: Tysiące kobiet wyjdą na ulice

Tysiące kobiet wyjdą na ulice

04:28
W Polsce i na całym świecie sprzeciwią się przemocy. W naszym województwie m.in. w Katowicach, Rudzie Śląskiej, Świętochłowicach, Bielsku - Białej i Bytomiu

Chodzi o akcję „One Billion Rising”. Polska nazwa to „Nazywam się Miliard”. Akcja ma na celu okazanie solidarności i wsparcie dla wszystkich kobiet i dziewcząt, które doświadczyły przemocy.

Jedna Za Miliard. Miliard Za Jedną

„One Billion Rising” to ogólnoświatowa kampania społeczna przeciwko przemocy wobec kobiet. W 2011 roku została zainicjowana przez Eve Ensler, amerykańską dramatopisarkę i aktywistkę ruchu feministycznego, autorkę sztuki „Monologi waginy” i książki „Dobre ciało”.

nazywam się miliard
Nazywam się Miliard, fot. http: www.onebillionrising.org

TRUDNE TEMATY

Akcja, w formie tańca, całym świecie organizowana od 2013 roku.

Każdego roku w Walentynki, czyli 14 lutego, podejmowany jest inny temat: w 2013 - gwałtów, w 2014 - prawa dziewczynek i dziewcząt do życia bez przemocy, 2015 - przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami, a 2016 to molestowanie seksualne. W tym roku wydarzenie zwróci uwagę na problem gwałtu na randce.

Zatańczą w Walentynki 

14 lutego kobiety będą solidaryzować się poprzez wspólny taniec, w jednym czasie, na całym świecie. W 2017 taki taniec odbędzie się po raz pierwszy w Dąbrowie Górniczej i Chorzowie. Kobiety będą też tańczyć w m.in. Katowicach, Rudzie Śląskiej, Świętochłowicach, Bielsku - Białej i Bytomiu.

- W Bytomiu zatańczymy po raz piąty. Akcje organizujemy wspólnie z Urzędem Miasta oraz radną Joanna Stępień. W tamtym roku w wydarzeniu wzięło udział prawie 50 pań, ale tańczyli także Rycerze z Bytomskiego Oddziału Zbrojnego Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin. W całej tej zabawie chodzi o uświadamianie społeczeństwa, nie tylko samych dziewczyn czy kobiet. Na początku w akcji brało udział zaledwie kilkanaście miast w Polsce, a w tym roku jest ich już ponad sześćdziesiąt – mówi Anna Kowolik z Ligii Kobiet Nieobojętnych.

Próby

W niektórych miastach trwają już próby. W Bytomiu poprowadzi je Anna Majer, choreograf z Opery Śląskiej. Odbędą się 31 stycznia i 7 lutego o godzinie 18.00) w sali gimnastycznej Liceum Ogólnokształcącego imienia J. F. Kennedy’ego. Trzecie spotkanie będzie jednocześnie próbą generalną. Odbędzie się 9 lutego o godzinie 18.00 w Agorze Bytom, w której odbędzie się taniec finałowy. 

nazywam się miliard
Nazywam się miliard w Rudzie Śląskiej, fot. Facebook/Nazywam się Miliard/Ruda Śląska

W Rudzie Śląskiej Bykowinie panie spotkają się 27 stycznia oraz 3 i 10 lutego w Osiedlowym Domu Kultury RSM „Country” o godz. 17:00.

nazywam się miliard
Fragment układu choreograficznego. Fot. Facebook/NazywamSięMiliard/Ruda Śląska

W Bielsku natomiast próby obywają się Szkole Tańca „Corazon”, w każdy wtorek od 16:30 do 17:50. W Katowicach w MDK Bogucice - Zawodzie przy ul. Markiefki 44 A, w każdy w poniedziałek o godz. 17:00. W Chorzowie: 24 stycznia w Starochorzowskim Centrum Kultury przy ul. Siemianowickiej 59 o godz. 17:00 oraz 31 stycznia w Centrum Integracji Międzypokoleniowej w Chorzowie, o godz. 16:00, a w Dąbrowie Górniczej 25 stycznia oraz 1 i 8 lutego o godz. 18:00 w restauracji Villa Moda.

Zamiast krzyku taniec

- O tej akcji usłyszałam kilka lat temu. A okazja do działania przydarzyła się natomiast parę miesięcy temu, kiedy po Czarnym Proteście dziewczyny z różnych organizacji i fundacji założyły klaster „Niezłomne Śląsk”. Na jednym ze spotkań wpadłyśmy na pomysł zainicjowania takiej akcji.

Podjęłam się jej organizacji w Chorzowie. Wspiera nas Urząd Miasta. Zatańczymy pod Estakadą. Idea „Nazywam się Miliard” jest bardzo fajna, nie chodzi tu o typowe protesty, okrzyki itd. Swoje poglądy wyrażamy poprzez wspólny taniec, którym mówimy „nie” przemocy – mówi nam Anna Osadnik, koordynatorka akcji w Chorzowie.

I dodaje, że bardzo chciałaby zmotywować do wzięcia udziału w tej akcji jak najwięcej dziewczyn i kobiet, ale nie jest to łatwe.

- Wiele z nich uważa, że temat przemocy ich nie dotyczy, ale przecież nigdy nie wiadomo, czy to się w przyszłości nie zmieni. Poza tym chodzi o solidarność z tymi kobietami, które cierpią i nie mają siły do samodzielnej walki. Jest jeszcze trochę czasu, dlatego gorąco zachęcam do dołączenia do nas - mówi Anna Osadnik.

Więcej informacji organizacyjnych, na temat akcji w poszczególnych miastach, znajduje się na stronie: Facebook/NazywamSięMiliard/Śląsk

Break the chain. Źródło You Tube/V-Day

 

Czytaj więcej