Czytasz: Nawoływał do terroryzmu. Grozi mu 10 miesięcy więzienia

Nawoływał do terroryzmu. Grozi mu 10 miesięcy więzienia

Według prokuratury, gdyby nie zatrzymanie i aresztowanie, D. mógł zrealizować swoje zapowiedzi.

Na 10 miesięcy więzienia skazał w środę Sąd Rejonowy w Myszkowie (Śląskie) 18-letniego Dawida D., oskarżonego o rozpowszechnianie treści "mogących ułatwić popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym".

Sprawa zakończyła się na jednym posiedzeniu – oskarżony dobrowolnie poddał się karze i wniósł o wydanie wyroku bez przeprowadzenia procesu.

 

Według ustaleń śledztwa, zafascynowany islamem nastolatek z Kostkowic nawoływał do przeprowadzenia w Polsce zamachu, przez internet nawiązał kontakt z przedstawicielami tzw. Państwa Islamskiego. Rozsyłał też znajomym treści związane z tą organizacją. 

Według prokuratury, gdyby nie zatrzymanie i aresztowanie, D. mógł zrealizować swoje zapowiedzi. D. został zatrzymany w czerwcu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od tego czasu jest aresztowany. W śledztwie przyznał się do winy i wyraził skruchę. W środę sąd przedłużył stosowanie tego środka zapobiegawczego do 20 lutego przyszłego roku. 

Śledztwo prowadził śląski wydział Prokuratury Krajowej. Prok. Rafał Spruś i broniąca D. mec. Joanna Otrębska-Zięba podtrzymali w środę, że chcą skazania oskarżonego na 10 miesięcy więzienia, bez przeprowadzania procesu. Kilka minut później sędzia Marek Zachariasz ogłosił wyrok.(PAP)

Czytaj więcej