Silesion.PL

serwis informacyjny

Nawet pół tysiąca złotych może „kosztować” dotarcie do kandydata w IT

Nawet pol tysiaca zlotych moze kosztowac dotarcie do kandydata w IT

Nawet pol tysiaca zlotych moze kosztowac dotarcie do kandydata w IT

W Polsce brakuje prawie 150 tysięcy pracowników sektora IT, a 72 proc. z nich szuka pracy na portalach branżowych. Instytut badawczy MANDS postanowił przyjrzeć się bliżej efektywności serwisów w Polsce. Według najnowszego badania, by pracodawca otrzymał wartościowe CV, musi wydać od 11 do 516 złotych netto w zależności od portalu, na którym zamieszczono ogłoszenie i od specjalizacji stanowiska. W tegorocznym porównaniu najlepiej wypadł serwis No Fluff Jobs, znany z wymogu umieszczania widełek w każdym ogłoszeniu  średni koszt dotarcia do członka zespołu developerskiego wyniósł tam 30 zł netto za każdego wartościowego kandydata.

– Według badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego z listopada 2022 r., rynek pracy w Polsce cierpi na niedobór 147 tys. specjalistów(-ek) IT. Z tych samych badań wynika, że aż co piąta firma musiała często odmawiać przyjęcia projektu ze względu na brak zasobów ludzkich koniecznych do jego wykonania, a 42 proc. wakatów firmy określały jako trudne do obsadzenia – komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Lukę kadrową w IT mogą uzupełnić ogłoszenia o pracy zamieszczane na portalach branżowych, a te stanowią dla pracodawców najtańszy sposób dotarcia do kandydatów. Skuteczności serwisów w najnowszym badaniu przyjrzał się Instytut MANDS, gdzie wzięto pod uwagę największe polskie portale ogłoszeniowe IT – Bulldogjob, inHire.io, Just Join IT, No Fluff Jobs oraz the:protocol. Na każdym z nich opublikowano zestaw 4 ogłoszeń na różne stanowiska IT.

Rekruter musi zapłacić za dobre CV

Według najnowszego badania najniższy koszt pozyskania wartościowego kandydata z branży IT odnotowano na portalu No Fluff Jobs i wyniósł on średnio 30 zł netto. Drugi w tym zestawieniu okazał się portal Just Join IT z kosztem 45 zł netto, następnie kolejno Bulldogjob (165 zł netto/wartościowy kandydat), the:protocol (200 zł netto), oraz inhire.io (267 zł netto). Najwyższy wskaźnik efektywności (liczba jakościowych CV/liczbę otrzymanych CV uzyskały ex aequo No Fluff Jobs i inhire.io (63 proc.) – najniższą efektywność miały Just Join IT (48 proc.), Bulldogjobs (49 proc.) i the:protocol (50 proc.).

– Rekrutacje w sektorze technologicznym w 2023 roku będą trudne nie tylko z powodu niedoborów talentów, lecz także z powodów ekonomicznych. Dlatego warto współpracować z takimi portalami ogłoszeniowymi, które są przyjazne dla kandydatów(-ek), mówią ich językiem i  przede wszystkim  oszczędzają ich czas przez publikowanie widełek wynagrodzeń – tłumaczy Magdalena Gawłowska-Bujok, COO No Fluff Jobs.


Project Managerów Ci u nas dostatek, o dobrego Fullstacka trzeba powalczyć

Najbardziej konkurencyjną rolą, o którą zabiegało najwięcej kandydatów, okazała się kategoria Project Management. Tutaj lider zestawienia (No Fluff Jobs) zyskał 203 aplikacje, z czego 122 były wartościowe. Drugi w zestawieniu (Just Join IT) uzyskał odpowiednio 85 aplikacji, z czego 48 było wartościowych. Najtrudniejszą do obsadzenia rolą okazało się stanowisko Remote Fullstack .Net Developer. Tu ponownie zwyciężyło No Fluff Jobs, które zebrało 14 aplikacji, z czego 13 wartościowych. U drugiego w stawce Just Join IT odnotowano 13 aplikacji, z których 5 było wartościowych. Miało to oczywiście odzwierciedlenie w kosztach dotarcia do kandydata.

– Im bardziej niszowe stanowisko i im wyższe wymagane doświadczenie, tym trudniej o kandydatów(-tki) – mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs. – Sam, jeszcze pracując jako aktywny programista, widziałem, jak bardzo proporcjonalna do moich rosnących umiejętności była liczba zapytań od rekruterów(-ek). Z drugiej strony, choć Polska powinna kształcić ponad 3-krotnie więcej specjalistów(-ek) IT na uczelniach, to widzimy, że ogrom ludzi szuka też innych dróg np. kursów czy bootcampów, a liczba kandydatów(-ek) stale rośnie, w szczególności na stanowiskach juniorskich. Wiele osób chce zostać programist(k)ami, ale próg wejścia jest wysoki – dodaje

No Fluff Jobs najskuteczniejszym portalem do zatrudniania programistów według raportu MANDS

Koszt pozyskania wartościowego CV od Remote Fullstack .Net Developera to 9 razy więcej od aplikacji na stanowisko Project Managera. Za tę pierwszą w No Fluff Jobs zapłacić trzeba średnio 104 zł netto, za drugą średnio 11 zł netto. Na Just Join IT to odpowiednio 220 zł netto i 23 zł netto, a na Bulldogjob 516 zł netto i 64 zł netto. Na the:protocol za jedną aplikację na pozycję Project Managera trzeba było zapłacić 55 zł netto, a w inhire.io – 125 zł netto (w obu portalach nie otrzymano żadnego wartościowego CV na stanowisko Remote Fullstack .Net Developer).

Ogłoszenia zamieszczone na No Fluff Jobs dostarczyły: największej liczby aplikacji, największej liczby wartościowych CV, a także miały najniższy koszt dotarcia do wartościowego kandydata i pierwsze miejsce w rankingu podbić ogłoszenia.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024