Czytasz: Nawet 500 złotych mandatu za nieodśnieżone auto!

Nawet 500 złotych mandatu za nieodśnieżone auto!

Zima w ostatnich godzinach dała o sobie znać, w związku z tym pamiętajcie o kilku ważnych sprawach.

Mandat za nieodśnieżony samochód

W czwartek w wielu miejscach w naszym regionie zrobiło się biało. Co oczywiste, śnieg zalega także na naszych samochodach. Kodeks ruchu drogowego precyzyjnie określa, że pojazd musi być w takim stanie, aby nie zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego. Sytuację reguluje art. 66. 1. Kodeksu Drogowego, w myśl którego:

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego: nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę – a także –zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu – czytamy w Kodeksie Drogowym.

Powyższe słowa tyczą się m.in. śniegu zalegającego na dachach aut czy zamrożonych szyb. Policjanci tłumaczą, że biały puch, w każdej chwili może spaść np. na przednią szybę, przyczyniając się do bezpośredniego zagrożenia, może także zaprószyć szyby innych kierowców.

Każdy kierowca przed ruszeniem w drogę musi zatem zadbać o odśnieżenie swojego auta. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku może grozić mandat w wysokości od 20 do 500 złotych, a także 6 punktów karnych.