Czytasz: Nawałnice zabiły pięć osób, w tym dzieci [Aktualizacja]

Nawałnice zabiły pięć osób, w tym dzieci [Aktualizacja]

Ratownicy dotarli do harcerzy w Suszku. Ranne dzieci przewieziono do szpitali.

Aktualizacja

11.36

Do pięciu wzrosła liczba ofiar nawałnicy, jaka przeszła nad Pomorzem w nocy z piątku na sobotę – poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku. Piąta ofiara to 48-latek, który został przygnieciony przez drzewo w miejscowości Zapora w powiecie chojnickim. O piątej ofierze poinformował w sobotę PAP Waldemar Świąder z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku.

9.48

Tragiczne ofiary nocnej nawałnicy w Suszku to m.in. dzieci - dwie harcerki: 13- i 14-latka. Strażacy zakończyli akcję ratunkową: rannych zostało 21 osób, dzieci przewieziono do szpitali. Wylądował po rannego helikopter. Ewakuowano mieszkańców miejscowości, ponad 150 osób.

9.16

Pierwsi ratownicy dotarli do Suszka na nogach, bo droga cały czas jest nieprzejezdna - donosi rmf24.pl. Na miejscu wylądował już za to pierwszy helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Koszalina. Akcję ratowania harcerzy utrudnia bardzo silny wiatr.

8.33

Jak informuje rmf24.pl strażacy dopiero docierają na miejsce obozu harcerskiego w Suszku. Dojazd jest bardzo trudny, bo przez okolicę prawdopodobnie przeszła trąba powietrzna powalając hektary lasów. Ratownicy próbowali dotrzeć na miejsce śmigłowcami, ale pogoda zmusiła ich do powrotu na lotniska. Do harcerzy próbują dotrzeć samochodami specjalne ekipy poszukiwawcze z Gdańska, Łodzi i Warszawy. Wiadomo, że dwie osoby zginęły. Ponad 20 harcerzy zostało rannych. 

 Suszek na Pomorzu

Cztery osoby zginęły w nocy z piątku na sobotę w efekcie nawałnic, które przechodziły nad Polską. Dwie z nich to uczestnicy obozu harcerskiego w Suszku na Pomorzu. Wypoczywali tam harcerze z woj. łódzkiego. Połamane konary spadły na ich namioty. 

W miejscowości Swornegacie drzewo przewróciło sie na namiot, w którym znajdował się młody mężczyzna. W Konarzynach w pow. chojnickim zginęła kobieta, której dom uszkodziło powalone drzewo.

W całym kraju prawie pół miliona odbiorców nie ma w swoich domach prądu - najwięcej w woj. kujawsko-pomorskim.


W Śląskiem dziś nadal ostrzeżenie przed burzami, lokalnie z gradem. Może spaść od 30 do 44 l/mkw. wody. Wiatr miejscami porywisty o prędkości do 90 km/h. 

IMGW informuje, że Europa zachodnia, środkowa oraz częściowo wschodnia znajduje się w zasięgu wyżów. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtują niże z frontami atmosferycznymi. Polska jest pod wpływem niżu z ośrodkiem nad południową Szwecją. Od zachodu zaznaczy się wpływ klina Wyżu Azorskiego, a wschód kraju znajdzie się w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego, związanego z niżem znad południowej Szwecji. Nad wschodnią Polskę napływać będzie gorące powietrze zwrotnikowe a od zachodu, za frontem, chłodniejsze, polarno-morskie.