Czytasz: Naukowcy zapraszają na robaki

Naukowcy zapraszają na robaki

Madagaskarskie karaczany przynieśli dziś studenci z Koła Naukowego Faunatycy na konferencję prasową poświęconą zbliżającemu się w Katowicach Festiwalowi Nauki.

 Ale to nie karaczany, a surowe larwy drewnojadów, po usmażeniu na masełku będzie można skosztować już za kilka dni podczas tej imprezy.

Podobnie jak sprawdzić próbkę możliwości łazika marsjańskiego, zbudowanego z klocków Lego, oraz wziąć udział w otwartym konkursie ekowyścigówek.

Te i wiele innych atrakcji szykują śląskie uczelnie podczas Śląskiego Festiwalu Nauki, który od 13 do 15 października odbywać się będzie w Katowicach.
Imprezę zorganizują m.in. Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny, kilka prywatnych uczelni, Miasto Katowice oraz warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Na uczestników festiwalu czekać będą setki propozycji.

Ciekawe eksperymenty, stoiska tematyczne, wystawy, prezentacje i wykłady ze wszystkich obszarów wiedzy. Festiwal to święto nauki. Chcemy pokazać to, co ważne, a jednocześnie ciekawe i pobudzające do dalszego myślenia – wyjaśniał dziś na konferencji prasowej prof. Ryszard Koziołek, prorektor ds. Kształcenia i Studentów UŚ.
Uczestnicy festiwalu będą mieli możliwość między innymi: złożyć drukarkę 3D, wziąć udział w warsztatach szyfrowania i rysowania poezji na planszach komiksu, dowiedzieć się więcej na temat Robina Hearta i innych robotów medycznych, odkryć czy Szekspir czuł bluesa i po co Iron Manowi kostium.
Największe w regionie wydarzenie naukowe organizowane jest z Miastem Katowice.

– Zapraszamy nie tylko mieszkańców Katowic, ale calego regionu, miłośników nauki w każdym wieku. Całe rodziny, które być może fascynację nauka mają dopiero przed sobą – zachęcała Marzena Szuba, wiceprezydent Miasta Katowice.

Festiwalowi Nauki w Katowicach towarzyszyć będzie XII Śląski Studencki Festiwal Nauki. Wśród atrakcji między innymi degustacja wspomnianych już larw drewnojadów, przygotowana przez studentów z Koła Naukowego FAUNATYCY w ramach akcji „Mam w kuchni robaki”, zawody w lataniu dronem i Open Stage – największy pokaz talentów.

Śląski Festiwal Nauki Katowice 2016 oraz XII Śląski Studencki Festiwal Nauki odbywać się będą: 13 października na katowickim rynku. 14 i 15 października organizatorzy zapraszają do Międzynarodowego Centrum Kongresowego.