Czytasz: Nastolatka ograła wojewodę

Nastolatka ograła wojewodę

01:42
11-letnia Martyna Starosta z Jejkowic zdobyła tytuł wicemistrzyni podczas Mistrzostw Świata Szkół w Szachach w Rumunii. Wygrała też z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem.

W Rumunii nie przegrała ani jednej rozgrywki, cztery zakończyła remisem. Wygrała też z mistrzynią świata. Przed ostatnią ósmą rundą była pierwsza. Rozgrywka zakończona remisem dała jej 7 punktów i drugie miejsce Mistrzostw Świata. W pierwszej piątce była jedyną bez tytułu WCM. Od kilku dni nosi tytuł World Candidate Master światowej federacji szachowej.

- Bardzo się stresowałam. Grałam z dziewięcioma zawodniczkami, każdą z innego kraju. Nie było łatwo - mówi Martyna Starosta

Martyna w szachy gra codziennie, z trenerem spotyka się dwa razy w tygodniu. Treningi trwają 2-3 godziny. Jej przygoda rozpoczęła się w kółku szachowym w… przedszkolu. Rodzice przyznają, że sami nie grali w szachy. Ojciec, Jarosław, zaczął się uczyć, wspierając córkę na treningach. Aktualnie jej umiejętności znacznie przekraczają jego. Jak przyznaje, jedynym wariantem, kiedy ma jakieś szanse, jest sytuacja, gdy jego córka nie widzi szachownicy, a partię rozgrywa w głowie.

 

Rodzice przyznają, że szachy niesamowicie rozwijają i mają duży wpływ na naukę ich córki. Szachy uczą cierpliwości, determinacji i zasad fair play. 

Kim chciałaby zostać w przyszłości?
- Szachistką - bez zastanowienia przyznaje Martyna.

Czytaj więcej