Czytasz: Dzień Walki z Depresją. Czy można jej zapobiegać?

Dzień Walki z Depresją. Czy można jej zapobiegać?

Masz problem, zadzwoń. Antydepresyjny telefon 22 594 91 00 czynny dziś od godz. 16 do 20

Depresja staje się jednym z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych wśród nastolatków. Szacuje się, że nawet u 20 proc. młodych osób, przed ukończeniem 18 lat wystąpią zaburzenia depresyjne, a już co trzeci nastolatek może mieć objawy tej choroby. Niestety depresję czasem trudno jest odróżnić od buntu młodzieńczego. Wiąże się z tym wiele niebezpieczeństw, a najgroźniejszym jest ryzyko podjęcia próby samobójczej przez nastolatka.

Dziś Dzień Walki z Depresją. Właśnie rusza 12. edycja kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji, w tym roku poświęcona właśnie Nastoletniej Depresji.

Pamiętaj!

Depresja w rozumieniu medycznym jest chorobą i należy ją odróżnić od przejściowego przygnębienia, obniżonego nastroju czy krótkotrwałej reakcji na trudną sytuację.

Ponieważ objawy depresji wśród nastolatków często bywają niecharakterystyczne i różnią się od tych występujących u dorosłych, są mylone z buntem młodzieńczym, będącym naturalnym etapem procesu dojrzewania. W efekcie istnieje ryzyko, że zostaną zlekceważone przez nastolatków, którzy nie są często świadomi zmian, które w nich zachodzą, ale też przez dorosłych, którzy nie wiedzą, że te zmiany w zachowaniu dziecka powinny wzbudzić ich niepokój, szczególnie jeśli utrzymują się przez dłuższy czas.

Przede wszystkim na rodzicach leży największa odpowiedzialność za budowanie od najmłodszych lat więzi z dzieckiem, bycia blisko niego, aby czuło się bezpieczne i ważne, aby wiedziało, że z każdym problemem może się zwrócić do mamy czy taty, i że jego problem zostanie poważnie potraktowany. Daje to dużą szansę na możliwie najwcześniejsze wykrycie niepokojących objawów depresji, mądre wsparcie w chorobie, a nawet jej zapobieganie.

- Niestety trzeba mieć świadomość, że zbagatelizowana depresja może doprowadzić u nastolatka nawet do zachowań autodestrukcyjnych jak samookaleczanie czy głodzenie, a więc do głośnego – choć z pozoru cichego, apelu o pomoc. Jeśli go nie zauważymy konsekwencje mogą być nieodwracalne, kiedy dziecko zdecyduje się podjąć próbę samobójczą – zaznacza dr n. med. Artur Wiśniewski z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dzień Walki z Depresją skłania do podsumowań. W samym roku 2016 w Polsce 481 nastolatków podjęło próby samobójcze, w tym 161 ze skutkiem śmiertelnym.

Depresja może dotknąć każdego. Bez względu na wiek, wyniki w nauce, popularność czy liczbę znajomych na Facebooku. Jest to też problem, który dotyczy nie tylko osób bezpośrednio dotkniętych chorobą, ale także ich rodziców, bliskich i przyjaciół. To oni, będąc najbliżej młodej osoby, znając ją od lat, miesięcy są w stanie zauważyć nawet najmniejsze zmiany w zachowaniu. Oczywiście gorszy dzień może zdarzyć się każdemu. Jeśli jest ich jednak coraz więcej może to być objaw choroby, która wymaga pomocy specjalisty.

- Prawda jest taka, że każda niepokojąca zmiana w zachowaniu dziecka powinna zwrócić uwagę rodzica oraz nauczyciela. To właśnie dorośli z najbliższego otoczenia mogą najbardziej pomóc osobie chorej na depresję. Jednak ważne jest aby wpierali ją mądrze - zaznacza dr n. med. Tomasz Srebnicki z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na stronie kampanii www.forumprzeciwdepresji.pl dostępne są filmy edukacyjne przedstawiające historie nastolatek, które chorowały na depresję, komentarze ekspertów oraz poradniki dla nastolatków i rodziców oraz poradnik metodyczny ze scenariuszem lekcji dla nauczycieli. Znajdują się w nich praktyczne wskazówki jak rozpoznać depresję u nastolatka, jak mądrze wspierać w chorobie czy jak rozmawiać o depresji z młodymi ludźmi.

Na stronie kampanii znajduje się również aktualna mapa punktów pomocy psychiatrycznej i psychologicznej dla dzieci i młodzieży oraz ważne telefony zaufania dedykowane nastolatkom i ich bliskim.

- Z roku na rok dostajemy coraz więcej sygnałów i wiadomości od osób w wieku 15-17 lat z prośbą o wsparcie i pomoc. Z każdym miesiącem z Antydepresyjnego Telefonu, który działa przez cały rok, korzysta też coraz więcej osób -  podkreśla Katarzyna Urbańska, z firmy Servier Polska, która jest organizatorem kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji. Mamy świadomość, jak ważna i potrzebna jest rozmowa ze specjalistą, uzyskanie odpowiedzi na nurtujące pytania czy dowiedzenie się jak można pomóc osobie bliskiej, u której podejrzewamy depresję. Dlatego niezmiennie od lat stwarzamy okazję do tego aby z takiej możliwości mógł skorzystać każdy, kto tylko czuje taką potrzebę - dodaje Urbańska.


Dziś Dzień Walki z Depresją. Masz problem? ZadzwOń!

ANTYDEPRESYJNY TELEFON FORUM PRZECIW DEPRESJI

23 lutego (piątek)           godz. 16.00-20.00

Tel.: 22 594 91 00 - dyżuruje lekarz psychiatra

Jeśli podejrzewasz u siebie lub Twojego bliskiego depresję, jeśli sądzisz, że dzieje się z Tobą coś poważniejszego niż chwilowe obniżenie nastroju, stres czy przemęczenie - nie wahaj się i skontaktuj się ze specjalistą. Zadzwoń!

Telefon jest też czynny przez cały rok w każdą środę i czwartek w godz. 17:00-19:00

CZAT ZE SPECJALISTĄ – PSYCHIATRĄ I PSYCHOLOGIEM dziś
23 lutego (piątek)  godz. 16.00-20.00 na

www.forumprzeciwdepresji.pl. Odpowiada lekarz psychiatra

Masz pytanie albo problem, o którym chciałbyś porozmawiać? A może to ktoś z Twoich bliskich potrzebuje wsparcia? Odezwij się!

Czytaj więcej