Czytasz: Panna Młoda z Bytomia
Portret aktorki Wandy Siemaszkowej pędzla Stanisława Wyspiańskiego z 1901 r. ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu promuje tegoroczną edycję Narodowego Czytania.

Wybrane w tym roku w głosowaniu "Wesele" Wyspiańskiego będzie czytane 2 września. Obraz pochodzi ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Przedstawia słynną aktorkę krakowskich i lwowskich scen w stroju Panny Młodej z "Wesela". Wizerunek powstał w roku prapremiery tego dramatu, mającej miejsce 16 marca 1901 r. Wanda Siemaszkowa pozowała Wyspiańskiemu w stroju scenicznym dwa miesiące później.

Aktorzy Teatru Śląskiego czytają dla nas Wesele

Aktorka na odwrocie pracy umieściła odręczną adnotację dotyczącą daty i miejsca powstania dzieła: „Pozowałam Ś.p. Stanisławowi Wyspiańskiemu w roku wystawienia Wesela 1901. – jako --- Młoda --- Wesela, w Krakowie, przy Krowoderskiej, w Maju. Wanda Siemaszkowa Kraków 11/5 1912 r.”.

Portret Wandy Siemaszkowej został zakupiony przez Muzeum Górnośląskie 19 grudnia 1947 r. z kolekcji Ireny Łepkowskiej w Krakowie. Od 8 października ten i inne obrazy z kolekcji będzie można zobaczyć w odnowionej przestrzeni Galerii Malarstwa Polskiego bytomskiej placówki.

KATOWICE ZAPRASZAJĄ NA ”WESELE”. CZYTAŁ BĘDZIE M.IN. KAMIL DURCZOK

Reprodukcja obrazu została umieszczona na okolicznościowej karcie pocztowej wydanej przez Pocztę Polską.

Odbywające się od 2012 r. Narodowe Czytanie to organizowana przez prezydenta RP akcja publicznego odczytu narodowej literatury. Do tej pory w ramach akcji czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza i "Lalkę" Bolesława Prusa. (PAP)

Czytaj więcej