Czytasz: Narodowcy w Katowicach: "Nie jesteśmy faszystami!"

Narodowcy w Katowicach: "Nie jesteśmy faszystami!"

Są oburzeni, że nazywa się ich faszystami. Wzywają do dymisji Marcina Krupy.

Młodzież Wszechpolska zebrana przed urzędem miasta w Katowicach dziś manifestuje przeciwko PiS, PO i... Marcinowi Krupie.

- Panie Krupa! Pamiętamy! Tobie głosów nie oddamy - skandują narodowcy zebrani na rynku w Katowicach.

Narodowcy zebrali się przed Urzędem Miasta w Katowicach. Bez celtyckich krzyży i bez transparentów „white boys”. Prezes okręgu śląskiego Młodzieży Wszechpolskiej, Kamil Lisowski, zapewnia, że są dalecy nie tylko od symboliki, ale i ideologii faszystowskiej.

- Jesteśmy oburzeni, że nazywa się nas faszystami. My się faszyzmem brzydzimy - mówi Lisowski. - Wychodzimy od innych wartości niż nacjonaliści niemieccy. Od kościoła katolickiego. Niemcy wychodzili od pogaństwa i podziałów rasowych, których u nas nie ma. Uważamy, że nacjonalizm i patriotyzm się dopełnia.

Narodowcy nie kryją oburzenia decyzjami prezydenta Marcina Krupy. Jednak, jak przyznaje Maciej Stachura z UM Katowice, manifestacja przebiega spokojnie.

- Nie widzimy ludzi w kominiarkach ani transparentów z napisami White Boys. Manifestacja odbywa się pokojowo. Szkoda, że Młodzież Wszechpolska nie zawsze tak protestuje - mówi Maciej Stachura.

Narodowcy podkreślają, że prezydent Marcin Krupa mówi o końcu z nacjonalistami w Katowicach. Jednocześnie stawia w tym samym miejscu wystawę "poświęconą ojcom narodu polskiego gdzie jest Korfanty i Dmowski”. 

- Z ich wartości korzystamy. Oni byli nacjonalistami - podkreśla Lisowski.

Narodowcy oskarżają Marcina Krupę o wspieranie lewackich organizacji. Wzywają go dymisji.

- Prezydent sam powiedział że nie jest w stanie zabezpieczyć 100 osobowej manifestacji. To jak ma kierować 300-tysięcznym miastem? - pytają narodowcy.

Prezydent protest obserwował w centrum monitoringu.

Młodzież Wszechpolska przygotowała prezenty dla Marcina Krupy. To kiążka Romana Dmowskiego "Kościół, naród i państwo", czasopismo "Wszechpolak", książkę o okręgu śląskim AK i koszulkę z biegu "Tropem wilczym", który rok temu był finansowany z budżetu miasta Katowice.

Czytaj więcej