Czytasz: Droga do(ni)kąd?
01:08
Konferencja w Katowicach „Uzależnienia drogą do(ni)kąd?”poświęcona konsekwencjom stosowania środków psychoaktywnych.

Mimo wielu akcji prewencyjnych,w każdym większym mieście są miejsca dystrybuujące dopalacze. Skład chemiczny syntetycznych narkotyków jest mało rozpoznany i wciąż się zmienia.  Dobrze znane są natomiast konsekwencje, jakie ponoszą amatorzy dopalaczy. 

Prawo nie nadąża za pomysłami producentów i wciąż brakuje mechanizmów prawnych, które pomagałyby nad tym zapanować.

Młodszy mózg bardziej podatny

O trwałości zmian zachodzących w mózgu decyduje wiek. Im młodsza osoba, tym jej mózg jest bardziej podatny na nieodwracalne zmiany zachodzące pod wpływem substancji o nieznanym składzie. Ośrodki decyzyjne i empatia kształtują się w wieku dorastania. Jest to tzw. okres adolescencji przypadający na etap od 10-12 do 20-23 roku życia. To grupa największego ryzyka, narażona na najbardziej poważne konsekwencje, a jednocześnie będąca na etapie, gdy okoliczności sprzyjają eksperymentom z różnymi substancjami. 

Zażywanie mimo woli


Działanie dopalaczy jest inne, niż narkotyków. Ich skład jest często nieznany dla samych producentów, tym bardziej efekty ich działania. 
Narkotyki syntetyczne powodują ból. Zmiany zachodzące w mózgu są nieodwracalne, a działanie tych substancji bardzo silne.

Następuje odwrócenie odczuwania sygnałów wysyłanych przez organizm – mówił podczas konferencji Uzależnienia droga do(ni)kąd? dr Mariusz Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej. - Mimo że uzależnieni wiedzą, że dopalacze powodują ból, nie są w stanie powstrzymać się przed kolejnymi próbami.

 

program profilaktyczny pilnie potrzebny

Problem dopalaczy pojawił się w Polsce sześć lat temu, gdy nasze miasta zalała sieć sklepów sprzedających specyfiki o nieznanym składzie i działaniu. W październiku 2010 roku przeprowadzona została w całym kraju akcja zamykania sklepów z dopalaczami. Właściciele i producenci narkotyków syntetycznych uciekli przed prawnymi konsekwencjami, otwierając "Sklepy dla kolekcjonerów" pozwalające zainteresowanym "kolekcjonować" dopalacze i akcesoria z nimi związane.

Tym cenniejsze są inicjatywy samorządów. Konferencja w Katowicach „Uzależnienia drogą do(ni)kąd?”poświęcona była konsekwencjom stosowania środków psychoaktywnych przez młodych ludzi i pracy z takimi osobami.

Czytaj więcej