Czytasz: Narkotyki na Uniwersytecie
W zeszłym roku, wartość znalezionego przez psy towaru wyniosła łącznie 1,2 mln złotych.

Czteronożni funkcjonariusze służby celnej pojawili się na uczelni po to, by edukować studentów w kwestii przemytu narkotyków. Wszystko działo się w ramach warsztatu Służby Celnej, zorganizowanego przez studencką organizację ELSA.

Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa (ELSA) już po raz piąty zorganizowało ELSA Day. Tegoroczna edycja wydarzenia dotyczyła tematyki prawa granicznego oraz praw człowieka.

Na Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego zostali zaproszeni celnicy z katowickiej Służby Celnej, którzy pokazywali studentom przykłady przemytu narkotyków, a także uczyli w jaki sposób szkolić psy, wykrywające substancje odurzające.

- Psy są szkolone na zasadzie kojarzenia. Oczywiście, podczas szkolenia, nie podajemy im żadnych narkotyków. Edukacja w kwestii wykrywania środków odurzających odbywa się w formie zabawy - wyjaśnia przewodnik psów celnych z Katowic.

Katowicka Służba Celna ma do dyspozycji siedem psów wyszkolonych w kontekście wykrywania narkotyków i wyrobów tytoniowych. W zeszłym roku uczestniczyły w ponad 350 akcjach. Wartość znalezionego towaru wyniosła łącznie 1,2 mln złotych.

 

Czytaj więcej