Czytasz: Najwyższa wieża kontroli lotów rośnie w oczach!

Najwyższa wieża kontroli lotów rośnie w oczach!

W piątek wmurowano akt erekcyjny w powstającą na lotnisku w Pyrzowicach wieżę kontroli lotów. Inwestycja Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej ma być gotowa do pracy pod koniec 2018 r.

Od marca br. trwa budowa wieży kontroli lotów na lotnisku w Pyrzowicach. Będzie najwyższym tego typu obiektem w Polsce o wysokości 46 m, z poziomem operacyjnym na wysokości 41 m. W piątek nastąpiło uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego w rosnącą w oczach inwestycję.

W uroczystościach wzięli udział m.in. minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, Janusz Niedziela, prezes PAŻP, Artur Tomasik, prezes GTL, Dariusz Blocher, prezes firmy Budimex oraz biskup Grzegorz Kaszak.

Zobacz zdjęcia z wmurowania aktu erekcyjnego:

WIEŻA Z NOWOCZESNYM SYSTEMEM ILS

Jak zapewniał podczas konferencji minister infrastruktury i budownictwa, wieża to serce lotniska, które decyduje, czy działa ono poprawnie. Nowy obiekt na terenie Katowice Airport jest potrzebny ze względu na zmiany układu pola manewrowego portu i płyt postojowych oraz przesunięcia tej infrastruktury na wschód.

Zobacz, jak powstaje wieża dzień po dniu:

Katowice mają być pierwszym lotniskiem regionalnym w Polsce z systemem ILS na obu kierunkach, podejściach do drogi startowej. Aktualnie trwają przygotowania do uzbrojenia – na wniosek GTL - zachodniego (pomocniczego) podejścia do nowej drogi startowej w system ILS kategorii I.

>> ZOBACZ POCZĄTKI BUDOWY ORAZ WIZUALIZACJE WIEŻY <<

Uzbrojenie w ILS także podejścia zachodniego wynika ze wzrostu w ostatnich latach częstotliwości występowania wiatrów z kierunku wschodniego. W 2015 r. w Katowicach używano podejścia zachodniego przez 18 proc. czasu, a w 2016 r. - przez 22 proc. czasu.

Realizując tę inwestycję PAŻP przeniesie system ILS używany wcześniej na starej drodze startowej i przygotuje odpowiednie procedury.

Zobacz zdjęcia budowy wieży z drona:

 fot: Krzysztof Krzemiński

“POLSKA W CZOŁÓWCE EUROPEJSKIEJ”

Jak zaznaczył Andrzej Adamczyk to kolejna duża inwestycja PAŻP w polskie lotniska. Minister wyraził nadzieję, że kolejne przedsięwzięcia Agencji będą lokowały strefę lotniczą Polski w czołówce europejskiej, jeżeli chodzi o technologię, systemy zabezpieczające, poziom bezpieczeństwa w ruchu lotniczym. Istotną rolę lotniska w infrastrukturze Polski wyraził również prezes PAŻP.

- Budujemy nową wieżę kontroli lotów na jednym z najlepiej rozwijających się lotnisk w Polsce - podkreślił Janusz Niedziela, prezes PAŻP.

Wskazał, że Agencja inwestuje na wszystkich lotniskach w Polsce, ale inwestycje dokonane już w Katowicach - z racji rangi tego portu - są „niebagatelne”.

NA HORYZONCIE NOWE INWESTYCJE

Do tej pory na lotnisku w Pyrzowicach GTL zbudowało m.in. nową drogę startową o długości 3,2 km, rozbudowało płytę postojową nr 1, zbudowało płytę dla samolotów cargo i do odladzania, a także utworzyło nowy system dróg kołowania.

Kolejnymi inwestycjami Agencji w Katowicach mają być: nowy radar wtórny oraz nowy ośrodek radiokomunikacyjny. Urządzenia te – zapewniające optymalny poziom bezpieczeństwa operacji lotniczych – mają zostać wybudowane do 2020 r.

POPRAWA KOMUNIKACJI Z LOTNISKIEM

Jak zapowiedział podczas konferencji minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, w najbliższych latach ma poprawić się komunikacja do Pyrzowic. W przyszłym roku powstanie nowa obwodnica Zawiercia i Poręby. Zapowiada się również potężna przebudowa S1.

>> CZYTAJ: BĘDZIE OBWODNICA ZAWIERCIA I PORĘBY <<

Minister zapewnił również, że są zabezpieczone pieniądze na wznowienie linii kolejowej na trasie Tarnowskie Góry - Zawiercie. W przyszłą środę z kolei rozpoczną się prace związane z budową ostatniego odcinka autostrady A1 pomiędzy Częstochową a Tuszynem.

Czytaj więcej