Czytasz: Flaga, która waży 200 kg

Flaga, która waży 200 kg

Katowicki Spodek jest za mały, aby zaprezentować ją w całości. 1560 m2 materiału to wyzwanie. Tym bardziej, że flaga nie jest lekka.

Tour de Pologne, Euro 2016 we Francji, Igrzyska Polonijne w Kielcach i na Monte Casino. Ostatnio również na Przystanku Woodstock. Ogromna flaga, która powstała w Gliwicach pojawia się zawsze tam, gdzie zgodnie z intencjami fundatorów, polskie serca są rozgrzane radością i dumą. Bo sektorówka z Gliwic ma łączyć Polaków, a nie dzielić. 

Dwa kilometry szwów

2 maja, kiedy celebrujemy Święto Flagi, przypominamy historię największej flagi w Polsce. Pomysł narodził się w głowie Tomasza Zimocha – komentatora sportowego, aby stworzyć flagę, która towarzyszyłaby kibicom piłkarskim. Do współpracy została zaproszona drukarnia ze Śląska -Opinion Strefa Druku. Potrzeba było 48 godzin pracy i 2 km szwów łączących 34 pasy białe i czerwone. Flaga ma 1560 m2 powierzchni oraz waży 200 kg. Zadebiutowała podczas rozgrywanego w naszym kraju Euro 2012 na meczu Polska-Czechy, gdzie przesłoniła cały sektor polskich kibiców. Imprezę zakończyła symbolicznie, gdy na murawie walczyli o finał Niemcy oraz Włosi. W ten sposób nasi kibice dziękowali innym za przybycie na imprezę.

Od tego czasu odwiedziła już wiele imprez. Pojawia się zawsze tam, gdzie zgodnie z intencjami fundatorów, polskie serca są rozgrzane radością i dumą.

- Pojawia się tam, gdzie łączy Polaków- podkreśla Mariusz Kwaśniak z firmy Opinion Strefa Druku z Gliwic. - Wciąż są chętni, aby sektorówkę wypożyczyć. Można to zrobić bezpłatnie i nawet gwarantujemy pracowników, którzy poradzą sobie z flagą - zapewnia. 

 

Bo rozwinięcie tak ogromnej ilości materiału to nie jest łatwa sprawa. Podobnie jest ze zwinięciem flagi. Firma z Gliwic ma swój patent na tę przyziemną i jednocześnie niezbędną czynność.

- Fragment po fragmencie jest aż powstanie ogromny naleśnik, który potem składany jest równomiernie do środka – opisuje Mariusz Kwaśniak. - Powstaje schludny kwadrat, który gotowy jest do kolejnego transportu ciężarówką. Udaje się to dzięki doświadczeniu pracowników, ich cierpliwości i precyzji.

Flaga o powierzchni ulicy z domkami jednorodzinnymi


To doświadczenie przydaje się także przy konserwacji flagi. No bo jak zadbać o sektorówkę, która mogłaby przykryć niejedną ulicę domów jednorodzinnych?

- Pierzemy flagę fragmentami. W całości nie zmieściłaby się do żadnego urządzenia czyszczącego. Odpowiednia pielęgnacja jest ważna, tak żeby flaga nie miała różnych kolorów. Niewłaściwa konserwacja może spowodować różne odcienie, a to nie może się wydarzyć. Ponadto po każdym praniu flaga wciąż musi spełniać przepisy przeciwpożarowe.

Okazuje się jednak, że flaga rzadko kiedy wraca do Gliwic w złym stanie, co mogłoby się wydarzyć po rozwinięciu jej na stadionie czy na Woodstocku. A tak się nie dzieje.  Mariusz Kwaśniak przyznaje, że mamy szacunek dla flagi i prawie wcale nie zdarzają się uszkodzenia wynikające ze złej woli uczestników imprez. A gdy emocje opadają, flaga wraca do magazynu. Czeka tam, jak superbohater w ukryciu, na moment, w którym znów będzie współtworzyć historię.

Czytaj więcej