Czytasz: Największa bawialnia w Zagłębiu

Największa bawialnia w Zagłębiu

Warownia ze zjeżdżalniami, pajęcze sieci do wspinaczki, a nawet cymbałki i lina zjazdowa. W sosnowieckim parku Kuronia już wkrótce można się będzie nieźle pobawić.

- Już nie mogę się doczekać – mówił z błyskiem w oku 6-letni Eryk, który wspólnie z mamą spacerował we czwartek po parku w Kazimierzu Górniczym. Ale poczekać będzie trzeba. Oficjalne otwarcie sosnowieckie władze miasta planują za kilkanaście dni. Ekipa budowlana uwija się jak w ukropie, by wszystko było gotowe na czas. W końcu to sztandarowa inwestycja tego typu w całym Zagłębiu. Zabawy będzie co niemiara. Na sporej, 1,3-hektarowej działce powstaje plac zabaw za prawie 3 mln zł.

Linarium i cymbałki

Co będzie największą atrakcją strefy zabawy w sosnowieckim parku? To się dopiero okaże, niemniej jednak projektanci przewidują, że warty ok. 500 tys. zł kompleks linariów z górującą nad nimi, niemal 10-metrową wieżą. Uwagę już dziś przyciąga także podwójna warownia ze zjeżdżalniami w kształcie ogromnych rur. Dla starszych dzieci przygotowano również podwieszaną liną zjazdową, most zwodzony z ogromnych sznurem zamiast belki. Są też atrakcje dla młodszych dzieci (teren podzielono na cztery strefy: malucha, średniaka, starszaka i rekreacji). Z pewnością spodobają im się spore cymbałki, gra w labirynt i huśtawki w różnych kształtach i rozmiarach. Jest wśród nich bujak w kształcie owcy i motocykla.

Park zmienia swoje oblicze

W centralnej części zaplanowano coś dla dorosłych – fontannę, którą okrążą ławki z drewnianymi siedziskami. Cały teren przetnie zaś aleja z podświetlaną pergolą. - To druga poważna inwestycja w parku Kuronia. Wcześniej powstał tutaj duży skatepark – przypomina Rafał Łysy, rzecznik prasowy magistratu w Sosnowcu. Podkreśla, że park, który w latach 60. zbudowali górnicy z będącej w likwidacji KWK „Kazimierz-Juliusz”, stopniowo zmienia swoje oblicze. Teren od dawna niszczał. Większość alejek, wciąż wygląda tutaj jak za czasów PRL-u.