Czytasz: Najważniejsza ustawa od 100 lat

Najważniejsza ustawa od 100 lat

Czy metropolia śląska w ogóle powstanie?

Najważniejsza ustawa dla województwa śląskiego od stu lat!

Michał Wójcik jako wiceminister sprawiedliwości uczestniczył w posiedzeniu Rady Ministrów i zajmował stanowisko w tej sprawie. Sprawa interesuje inwestorów.

„To jest specjalna ustawa dla mieszkańców województwa śląskiego. To co najmniej 250 milionów złotych każdego roku […] na realizację różnych inicjatyw w ramach metropolii z korzyścią dla naszych mieszkańców.

Podkreśla, że projekt rządowy ma duże poparcie samorządów i samorządowców. Zaapelował do polityków opozycji, żeby ostudzili emocje wobec ustawy, bo takie działania szkodzą tej inicjatywie.

Najważniejsze nie gdzie powstanie, ale żeby wogóle powstała. 

U progu powstania metropolii Marcin Krupa podkreśla, że ważniejsze od lokalizacji instytucji przyszłej metropolii jest fakt, żeby ona powstała. Uważa, że należy przekonywać parlamentarzystów z całego kraju, żeby podnieśli rękę za tą ustawą.

Prezydent Katowic podkreśla, że nie będzie prezydentem metropolii, a jedynie ma za zadanie jej utworzenie i uruchomienie struktur.

„Metropolią będzie rządził jej przewodniczący. Mamy Górnośląski Związek Metropolitalny, który ma swoja przewodniczącą i swoje struktury. To gremium walczyło do wielu lat, żeby metropolia powstała w naszej aglomeracji.”

Lepiej było wydać rozporządzenie do obowiązującej ustawy.

Marek Wójcik, główny konstruktor pierwotnej wersji ustawy o związkach metropolitalnych podkreśla, że zmiany wprowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość, jak wymóg zamieszkiwania metropolii przez 2 miliony mieszkańców i powierzenie wszystkich działań organizacyjnych prezydentowi miasta Katowice prowadzi do skłócenia samorządowców. Pokazuje pozostałym samorządowcom na Śląsku jak duże mają pole szantażu.

Aż 20 miast na Śląsku musi się dogadać, żeby stworzyć metropolię. To niepotrzebne nikomu utrudnienie. Lepiej było wydać rozporządzenie do obowiązującej ustawy. Mielibyśmy metropolię, która rozpoczęłaby szybko i bezproblemowo działanie. W styczniu tego roku, aż 24 miasta chciały tworzyć metropolię w oparciu o obowiązujące przepisy. Wtedy na przeszkodzie stanął wojewoda, który unieważnił konsultacje społeczne i pani premier, która doprowadziła do niewydania rozporządzeń.

 

Czytaj więcej