Czytasz: Kawalerka a może luksusowy apartament. Co kupują w Zagłębiu?

Kawalerka a może luksusowy apartament. Co kupują w Zagłębiu?

Do niedawna najlepiej sprzedawały się deweloperskie kawalerki. W Zagłębiu okazuje się jednak, że lokatorzy wolą...luksus.

Ma być loggia, wentylacja przyjazna alergikom, system ogrzewania podłogowego, który może być sterowany z komórki i jeszcze ekskluzywny taras na dachu. Wymagania nabywcy podmiejskiej willi? - W żadnym razie - mówią deweloperzy z Zagłębia. I przyznają, że coraz większym wzięciem w regionie cieszą się luksusowe apartamenty. 

Przykład? -  Kiedy rok temu przedstawiliśmy plan budowy osiedla o wysokim standardzie, dostosowanego do instalacji systemu inteligentnego domu, niektórzy kiwali głową z dystansem. Teraz już wiemy, że rynek nowych mieszkań wcale nie stoi w miejscu. Klienci wymagają nowoczesnych i sprawdzonych rozwiązań – mówi Przemysław Kozok, prezes zarządu katowickiej spółki PM Construction, która w Dąbrowie Górniczej buduje Apartamenty Storczyków.

Co ciekawe; inwestor zdradza, że luksus szybko się sprzedaje. Tylko w pierwszym półroczu od rozpoczęcia inwestycji na gołonowskim wzgórzu, spółka sprzedała prawie wszystkie apartamenty z I etapu inwestycji. W związku z tym przyspieszyła budowę kolejnego etapu.

- Nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania. Apartamenty dwupoziomowe z pierwszego etapu zostały sprzedane w miesiąc po rozpoczęciu inwestycji - przyznaje Maciej Leśnik, członek zarządu PM Construction.

Nowy trend. "Ludzie wracają do miasta"

W przypadku dabrowskiego osiedla Apartamenty Storczyków dominują mieszkania duże 3 i 4 pokojowe. To właśnie one są najchętniej kupowane. - Zauważyliśmy bardzo wyraźny trend „powracania do centrum”. Wielu naszych klientów to osoby, które przeprowadzają się z podmiejskiego domu bliżej centrum miasta. To klienci, którzy nie zadowolą się kawalerką o niskim standardzie, ponieważ mieszkanie ma im służyć przez lata – mówi Maciej Leśnik.

biura nieruchomości: Zagłębiacy szukają wygody

Taki trend potwierdzają też inni deweloprerzy z Zagłębia. - Rynek mieszkań małych w Zagłębiu jest już stosunkowo nasycony - mówią specjaliści branży nieruchomości. Powód? Przez kilka ostatnich lat deweloperzy dostosowywali swoją ofertę na potrzeb klientów kupujących mieszkania na wynajem, a także tych, dla których głównym warunkiem zakupu była atrakcyjna cena. Nic dziwnego, że wówczas kawalerki schodziły na pniu. - Teraz to się zmienia - potwierdza Monika Nakonieczka z dąbrowksiego biura nieruchomości Aparat. Wyjaśnia: - Klienci szukają wygodnych, nowoczesnych mieszkań. Coraz większy wpływ na decyzje zakupowe ma też lokalizacja. I tu zwykle pojawia się wyzwanie, bo klienci chcieliby, aby mieszkanie było zlokalizowane na zielonej, cichej działce, a jednocześnie blisko centrum. Takich gruntów jest już bardzo mało – zaznacza ekspertka.

Ceny metra kwadratowego nowego mieszkania? Na terenie Zagłębia Dąbrowskiego trzeba zapłacić około 4500 zł – 5000 zł w zależności od lokalizacji, metrażu i standardu wykończenia. Zwykle do ceny lokalu trzeba też będzie doliczyć koszt miejsca parkingowego, czy garażu. Z drugiej strony nabywcy nowych mieszkań nie muszą płacić kosztownego czynszu.  

Niższe raty, wyższy wzrost

Sprzedaż nowych mieszkań idzie w górę, bo w dół idzie wysokość rat kredytowych mówią przedstawiciele branży kredytowej. Wiąże się to głównie z niskimi obecnie stopami procentowymi stosowanymi przez banki. – Niższa rata oznacza także większą zdolność kredytową. To z kolei sprawia, że klientów po prostu stać na większe mieszkanie – mów Krzysztof Bonczyk doradca kredytowy. Dodaje także, że szczególnie w zeszłym roku wyraźnie widoczny był wzrost dochodów nabywców. – Jako społeczeństwo zaczynam coraz lepiej zarabiać i to wpływa na decyzje zakupowe – podkreśla.

Czytaj więcej