Czytasz: Najstarszy świąteczny jarmark w Dreźnie

Najstarszy świąteczny jarmark w Dreźnie

01:26
Jarmarki świąteczne to jedna z największych atrakcji turystycznych Niemiec.

Świąteczna aura, zapachy kulinarnych przysmaków, regionalne specjały oraz świąteczne dźwięki chórów i orkiestr dętych. Dla jarmarków świątecznych w Niemczech warto właśnie teraz odwiedzić naszych zachodnich sąsiadów.

Drezdeński Striezelmarkt

Z województwa śląskiego najbliżej mamy do Saksonii. Autostradą A4 dojedziemy do Drezna w ok. 4 godziny. Droga jest bardzo prosta, nie trzeba kluczyć, tylko w odpowiednim momencie należy zjechać w kierunku Drezna. A tam jeden z najpiękniejszych, a na pewno najstarszy świąteczny jarmark, czyli drezdeński Striezelmarkt, który wywodzi swoją nazwę od charakterystycznej świątecznej strucli. Został wpisany na listę stu największych atrakcji turystycznych Niemiec. Każdego roku odwiedza go około 3 milionów osób z całego świata. I nic dziwnego.


Jarmarki są idealnym miejscem dla osób chcących poczuć atmosferę świąt przed ich faktycznym rozpoczęciem. Striezelmarkt po raz pierwszy odbył się w 1434 roku. Na otwarcie przygotowuje się tu ogromną struclę, która zostaje uroczyście pokrojona i rozdana uczestnikom. Znajduje się tu 14-metrowa świąteczna piramida, a znakiem rozpoznawczym Striezelmarktu jest kominiarz wykonany z suszonych śliwek, domek z piernika i dom bajek.

Drezdeńskie przysmaki 

Na świątecznie przystrojonych straganach sprzedawcy oferują wyroby rzemieślnicze, świąteczne wypieki, grzane wino i specjały charakterystyczne dla Saksonii. Wśród nich Dresdner Stollen, czyli maślane ciasto drożdżowe z całą masą bakalii i przypraw upieczone w formie becika, który ma symbolizować dzieciątko. Jest to produkt regionalny, trzeba mieć licencję na używanie nazwy. Nie może zabraknąć tradycyjnego bratwursta, którego można zjeść w bułce z musztardą lub innymi dodatkami, prażonych kasztanów, piernikowych serc, marcepana i precli.

Dla tych, którzy zarezerwują sobie dwa dni w Niemczech, polecamy pobliskie jarmarki w Bautzen lub w stolicy porcelany – Miśni. 

Czytaj więcej