Czytasz: Najstarsza rybniczanka ma 105 lat!

Najstarsza rybniczanka ma 105 lat!

Prezydent Rybnika złożył jubilatce życzenia.

11 października urodziny obchodziła najstarsza mieszkanka Rybnika. Pani Jadwiga skończyła 105 lat. Urodzinową wizytę dostojnej jubilatce złożył prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Podczas okolicznościowego spotkania prezydent przekazał jubilatce życzenia oraz tradycyjnie kwiaty i upominki.

Niezwykłe losy pani Jadwigi

Pani Jadwiga urodziła się w niemieckim Bottrop. Jej rodzice pochodzili z Raciborza, znajdującego się wtedy w granicach Niemiec. Kiedy miała 9 lat, rodzice przyjechali do Rybnika, by wziąć udział w plebiscycie. Opowiedzieli się za Polską i zamieszkali w Zebrzydowicach.

fot. W. Troszka


Pani Jadwiga w 1937 roku wyszła za mąż za kolegę z sąsiedztwa i urodziła dwoje dzieci. Rodzinne szczęście przerwała wojna. Paweł, mąż Jadwigi, został powołany do Wojska Polskiego. W jego wojennych losach jest wiele dramatycznych chwil – wywózka do Charkowa i ucieczka stamtąd, wcielenie do Wermachtu, pobyt we Włoszech bez jakiejkolwiek informacji o bliskich. Swoje emocje pan Paweł spisał w formie pamiętnika, który do dziś jest niezwykle cenny dla rodziny.
Po wielu latach wojennej zawieruchy rodzinie udało się połączyć.

Małżonkowie wychowali córkę i dwóch synów.

Pan Paweł pracował w kopalni Rymer i dorabiał jako murarz, pani Jadwiga zajmowała się prowadzeniem domu. Dziś jubilatka może cieszyć się z 6 wnuków, 13 prawnuków i dwójki praprawnucząt.

W Rybniku mieszka sześć osób, które mają ponad 100 lat – 4 kobiety mające 105, 102 i 101 lat (2 osoby) oraz dwóch mężczyzn w wieku 101 lat.

Czytaj więcej