Czytasz: Najpierw opłatek. Potem wotum nieufności

Najpierw opłatek. Potem wotum nieufności

Posłowie w piątek podzielą się opłatkiem. Potem debatować będą nad odwołaniem rządu.

W piątek 14 grudnia o godz. 11.00 w holu głównym Sejmu zaplanowane jest tradycyjne, przedświąteczne spotkanie opłatkowe parlamentarzystów. W spotkaniu udział weźmie kardynał Kazimierz Nycz. Uroczystość uświetnią kolędy w wykonaniu zespołu „Mazowsze”. 10 godzin później ma odbyć się głosowanie nad wotum nieufności dla rządu Mateusza Morawieckiego. Wniosek złożyli posłowie Platformy Obywatelskiej.

Początkowo debata nad wnioskiem PO miała odbyć się w czwartek. Jednak w tym dniu zaplanowano już wylot premiera do Brukseli na posiedzenie Rady Europejskiej. Szczyt jest dwudniowy. Premier ma wrócić do Polski w piątek. We wtorek wieczorem opublikowano harmonogram, z którego wynika, że debata ta miałaby się odbyć w piątek w godz. 21:00-22:45.

Wotum nieufności dla rządu, Grzegorz Schetyna zapowiadał jeszcze w kampanii samorządowej. Była to reakcja na wygrany przez Platformę proces wyborczy. Premier Morawiecki musiał tłumaczyć się ze słów o braku inwestycji infrastrukturalnych w czasach rządów PO­-PSL. Formalnie wniosek wpłynął pod koniec listopada. Nawiązano w nim m.in. do afery KNF.

- Naszym zdaniem premier Mateusz Morawiecki nie ma absolutnie moralnego prawa kierować rządem, nie tylko za to, że kłamstwo - w kampanii wyborczej, ale też w polityce stało się symbolem i naturalnym argumentem tego rządu, ale też za to, że korupcja stała się symbolem tego rządu - mówił szef klubu PO Sławomir Neuman informując o złożeniu wniosku.

Poprzedni wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu premier Beaty Szydło, Sejm odrzucił 7 grudnia zeszłego roku. Kilka godzin później na posiedzeniu Komitetu Politycznego PiS, Beata Szydło złożyła rezygnację z funkcji premiera.

Czytaj więcej