Czytasz: Najlepsze zdjęcia świata ponownie w Chorzowie

Najlepsze zdjęcia świata ponownie w Chorzowie

W tym roku wystawę będzie można zwiedzać także w nocy!

Wystawa World Press Photo w Chorzowie będzie otwarta dla zwiedzających od 27 maja do 16 czerwca. Wernisaż odbędzie się w piątek, 26 maja. Wstęp, podobnie jak w minionym roku, będzie bezpłatny. Dla chętnych przewidziano także możliwość zwiedzania grupowego z przewodnikiem.

ZOBACZ TAKŻE: 123 NAJLEPSZE ZDJĘCIA ŚWIATA. ZOBACZ TERAZ!

Nowością będzie natomiast nocne zwiedzanie połączone z koncertem skomponowanej specjalnie na tę okazję muzyki autorstwa Jana Nowaka, katowickiego artysty.

- Tworząc muzykę na potrzeby wystawy, szukałem kompromisu pomiędzy przestrzenią, w jakiej będę grał, a samym wydarzeniem. Założenie było takie, by utwory nie odciągały uwagi od zdjęć, a wręcz przeciwnie: intensyfikowały ich odbiór. W kompozycjach wykorzystałem dźwięki pochodzące z Huty Królewskiej, które znalazłem w archiwalnych nagraniach - wyjaśnia Jan Nowak. 

Muzykę Nowaka na żywo usłyszeć będzie można podczas wernisażu World Press Photo w Chorzowie, oraz w trakcie zwiedzań nocnych, które odbędą się 2, 9 oraz 16 czerwca. Wybrane utwory zostaną także opublikowane w limitowanym nakładzie na płycie kompaktowej oraz udostępnione w internecie. Na nocne zwiedzenia, które rozpoczynać się będzie o godzinie 22 i potrwa około dwóch godzin, wymagane są wcześniejsze zapisy. 

Po dekadzie ponownie na Śląsku

Wystawa World Press Photo po raz pierwszy zawitała do Chorzowa w roku 2016, powracając tym samym na Śląsk po przeszło dekadzie. W ciągu trzech tygodni odwiedziło ją ponad 25 tysięcy osób z całego regionu.

- Wobec tak ogromnego zainteresowania World Press Photo w Chorzowie w ubiegłym roku, oraz tylu pozytywnych sygnałów ze strony mieszkańców, wiedzieliśmy, że wystawa najlepszych fotografii prasowych na świecie musi powrócić do naszego miasta – mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. Wystawa ponownie prezentowana będzie w zabytkowej hali byłej Elektrowni Huty Królewskiej.

Postindustrialna przestrzeń hali niewątpliwie była jednym z atutów chorzowskiej ekspozycji – wyjaśnia Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. aktywizacji społecznej.

- Byli nią zachwyceni nie tylko chorzowianie, dla których jest to miejsce bezpośrednio związane z historią miasta, a niejednokrotnie też ich własną, ale również goście z innych regionów Polski, a nawet z zagranicy.

 

ZOBACZ TAKŻE: ZDJĘCIE ZAMACHOWCA WYGRAŁO WORLD PRESS PHOTO

Wystawa World Press Photo trafi w tym roku do 100 miast z 45 państw. W Polsce, poza Chorzowem, będzie można obejrzeć ją w Poznaniu i Opolu. 

World Press Photo to organizowany corocznie najważniejszy konkurs branżowy fotografów z całego świata pracujących dla prasy. Organizatorem jest Fundacja World Press Photo, która działa od 1955 roku. Do tegorocznego konkursu przystąpiło przeszło 5 tysięcy profesjonalnych fotografów ze 125 krajów, nadsyłając w sumie ponad 80 tysięcy zdjęć. Nagrodę główną otrzymał Burhan Ozbilici za fotografię przedstawiającą moment po zabójstwie rosyjskiego ambasadora Andrieja Karłowa w Ankarze. 

Fundacja World Press Photo wspierana jest przez Dutch Postcode Lottery i sponsorowana przez firmę Canon. Organizatorami wystawy w Chorzowie są Urząd Miasta oraz Centrum Integracji Międzypokoleniowej.

Więcej informacji na temat wystawy World Press Photo można znaleźć na stronie www.worldpressphoto.org/news

Więcej informacji na temat wystawy w Chorzowie można znaleźć na stronach www.chorzow.euwww.centrum.chorzow.eu oraz na stronie na Facebooku World Press Photo Chorzów. 

Zwiedzanie grupowe z przewodnikiem oraz udział w nocnym zwiedzaniu wymaga wcześniejszej rezerwacji telefonicznej pod numerem 783 242 202. 

Czytaj więcej