Czytasz: Najlepsze filmy z lat 80 na walentynki. Znacie je?

Najlepsze filmy z lat 80 na walentynki. Znacie je?

Lata 80. to nie tylko Michael Jackson. To również czas wyjątkowych filmów romantycznych. Wybraliśmy 11 propozycji idealnych na walentynki.

„Dzisiaj już takich filmów nie kręcą” - można powiedzieć, myśląc chyba o każdej dekadzie, która minęła. A wynika to z sentymentu bardziej, niż z obiektywnej oceny. Jednak lata 80. w sercach większości z nas zajmują specjalne miejsce. To były czasy nie do podrobienia.

Czasy wspomnień i młodzieńczych zachwytów. Choć ta dekada to złoty okres kina akcji („Rambo: Pierwsza krew”, „Gliniarz z Beverly Hills”, „Bez litości” czy „Szklana pułapka”) nie znaczy to, że nie było fajnych filmów o miłości. Filmów z wypożyczalni kaset video. Filmów z dużą dawką dobrego poczucia humoru i szalonej, kolorowej mody. Bo wtedy, nawet jeśli pomyślność nie sprzyjała, rzeczywistość była jakby mniej skomplikowana i beztroska, weselsza.

Oto 11 filmowych propozycji z lat 80 na walentynki:

 

Najlepsze filmy na walentynki: Wpływ księżyca (1987)

Włoska dzielnica Nowego Jorku. Cosmo jest hydraulikiem, Rose prowadzi dom, w którym mieszkają 37-letnia, przedwcześnie owdowiała córka Loretta oraz dziadek.

filmy-lata-80

Pewnego dnia młoda wdowa wybiera się z sąsiadem Johnnym na kolację, w trakcie której mężczyzna nieśmiało prosi ją o rękę. Zostaje przyjęty. Ślub ma odbyć się za miesiąc, wcześniej jednak przyszły pan młody pilnie wyjeżdża do chorej matki na Sycylię, uprzednio prosząc narzeczoną, by zawiadomiła o wszystkim jego brata, Ronniego. Spotkanie z przyszłym szwagrem mocno skomplikuje jej małżeńskie plany. W rolach głównych niesamowite Cher i Olympia Dukakis oraz równie fantastyczni panowie: Danny Aiello i Nicolas Cage.


Najlepsze filmy na walentynki: Wspaniali bracia Bakerowie (1989)

Stateczny i odpowiedzialny Frank Baker (Beau Bridges) jest przeciwieństwem swojego brata-lekkoducha i bałaganiarza (Jeff Bridges). Lecz mimo tych różnic obaj mają wspólną cechę-miłość do fortepianu. Bracia występują w podrzędnych knajpach w duecie pod nazwą Baker Boys. Pewnego dnia decydują się zaangażować piosenkarkę. Przegląd kandydatek wypada żałośnie, do czasu, gdy pojawia się czarująca i piękna Susie, była panienka z agencji towarzyskiej, czyli Michelle Pfeiffer.

filmy-lata-80


Najlepsze filmy na walentynki: Chory z miłości (1983)

W rolach głównych Dudley Moore i Elizabeth McGovern. Naczelna zasada, by nigdy nie zakochiwać się w swojej pacjentce została złamana w chwili, gdy do Saula Benjamina zgłasza się aktorka teatralna, Chole Allen. Miłość żonatego Saula do pacjentki zagraża wkrótce jego życiu prywatnemu i karierze zawodowej. Stowarzyszenie lekarzy psychoanalityków jest oburzone postępowaniem kolegi. Co gorsze Benjamin odwraca się od zamożnej klientki i przyjmuje tylko pacjentów z nizin społecznych. Odszczepieńcowi grozi wykluczenie z kręgu honorowych specjalistów.


Najlepsze filmy na walentynki: Kiedy Harry poznał Sally (1989)

Historia dwunastoletniego związku dwojga młodych ludzi, których drogi po skończeniu studiów rozchodzą się. Po pięciu latach przypadkowo spotykają się w samolocie. Początkowa niechęć z wolna przeobraża się w przyjaźń. Po wielu wspólnie spędzonych chwilach ciężko jest im stwierdzić czy dalej są tylko przyjaciółmi, czy łączy ich coś więcej. Rewelacyjny duet na ekranie: Billy Crystal i Meg Ryan. 

Najlepsze filmy na walentynki: Dama za burtą (1987)

Joanna Slayton (Goldie Hawn) jest bardzo bogatą i cyniczną kobietą. Kiedy na jej i jej męża jacht zaproszono cieślę Deana Proffitta (Kurt Russell), Joanna urządza sobie z niego małe naśmiewanie, a później nie płacąc mu za wykonaną robotę, wyrzuca go za burtę.

filmy-lata-80

Następnego dnia na lekkim kacu Joanna sama wypada za burtę, tracąc przy tym pamięć kim jest i co robiła wcześniej. Wpada w ręce Deana, który widzi w tym niesamowitą okazję do wyrównania rachunków: podaje się za jej męża, wmawia jej że jest "kurą domową" oraz ma czworo dzieci. Joanna/Annie zostaje odwieziona na farmę przez "męża", gdzie przeżywa szok - chałupa jak z koszmaru, dzieci rozwydrzone, a ona sama..... Do Annie powoli dociera, że jednak to nie jej świat, ale także zaczyna zakochiwać się w Deanie, z wzajemnością zresztą.


Najlepsze filmy na walentynki: Mystic Pizza (1988)

Trzy dziewczyny z nadmorskiego miasteczka, zatrudnione w pizzerii "Mystic Pizza", marzą o szczęśliwym życiu rodzinnym i wyrwaniu się z prowincji. Wierzą, że mężczyźni bliscy ich sercu spełnią pokładane w nich nadzieje. Jedna z nich, Daisy (Julia Roberts), znudzona miejscowymi adoratorami, pragnie zabłysnąć w "lepszym świecie". Jej siostra Kat (Annabeth Gish), marzy o studiach na Uniwersytecie w Yale. Natomiast Jojo (Lili Taylor), ceniąca życie w wolnym związku z Billem (Vincent D'Onofrio), wciąż odkłada decyzję o ślubie. W roli głównej Julia Roberts.

Najlepsze filmy na walentynki: Studentka (1988)

Valentine (Sophie Marceau) jest ambitną studenką. Na trzy miesiące przed ostatnimi egzaminami całymi dniami się uczy. Kiedy jednak zaczyna się do niej zalecać Edouard - muzyk jazzowy, dziewczyna godzi się na randkę. Z biegiem czasu poznaje mężczyznę lepiej i rodzi się między nimi głębsze uczucie. Jednak młodzi nie mają wiele czasu dla siebie...


Najlepsze filmy na walentynki: Zgaga (1986)

To autobiograficzna historia związku Nory Ephron i Carla Bernsteina, dziennikarza Washington Post znanego z odkrycia afery Watergate (Wszyscy ludzie prezydenta). 


Rachel i Mark, dziennikarze z zawodu, poznają się na ślubie znajomych i zakochują się w sobie. Krótko potem sami biorą ślub. Zostają rodzicami i kupują dom.Rachel, po raz drugi zachodzi w ciążę i odkrywa, że jej mąż ma romans.


Najlepsze filmy na walentynki: Lata dwudzieste... lata trzydzieste (1983)

Inżynier Adam Dereń prowadził poszukiwania ropy naftowej na Podkarpaciu. Finansowe oszustwo, które popełnił, zmusza go do ucieczki.

filmy-lata-80

W drodze do Warszawy poznaje Lizę, początkującą piosenkarkę... Komedia muzyczna, której sensacyjna akcja rozgrywa się w środowisku artystów występujących w kabaretach i teatrzykach międzywojennej Warszawy.

W rolach głównych Piotr Fronczewski, Grażyna Szapołowska, Dorota Stalińska i Tomasz Stockinger.

 

Najlepsze filmy na walentynki: Dziewczyna w różowej sukience (1986)

Andie jest uczennicą liceum, mieszkającą w ubogiej dzielnicy miasta, Blane bogatym playboyem, który zaprasza ją na bal maturalny. Ich młodzieńcze uczucie musi jednak oprzeć się sile presji rówieśników i nietolerancyjnego środowiska. "Dziewczyna w różowej sukience" to historia miłosna z fenomenalną ścieżką muzyczną (OMD, New Order) i doborową obsadą. Andrew McCarthy i Molly Ringwald zostali uznani za najbardziej sensacyjny duet lat 80'.

 

filmy-lata-80

Najlepsze filmy na walentynki: TOOTSIE (1982)

Michael Dorsey jest zdesperowany, bo nie może znaleźć pracy, ale jego sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy przyjmuje żeńską rolę w mydlanej operze i staje się sławny. Oczywiście nikt nie wie, że nowa gwiazda TV jest mężczyzną. Ale kiedy zakochuje się w młodej aktorce, staje przed poważnym problemem - jak okazać uczucia, kiedy jest się uważanym za kobietę? W roli głównej rewelacyjny Dustin Hoffman.

źródło: stopklatka.pl, filmweb.pl

Czytaj więcej