Czytasz: „Najlepsza zabawa ludzkości”

„Najlepsza zabawa ludzkości”

Ludzkość nie wymyśliła lepszej zabawy, niż czytanie książek – wspominano w niedzielę słowa Wisławy Szymborskiej. I na samym środku rynku bibliofile głośno się do tego stosowali.

- Wybiła godzina 12. Czas zaczynać czytanie – zaanonsował jeden z organizatorów akcji #CałyŚląskCzytaPopulistom. Przypominał, że niedziela to Międzynarodowy Dzień Książki, a wyniki badań czytelnictwa sprzed dwóch dni pokazują, że w Polsce wciąż z sięgnięciem po lekturę mamy problem. Żartował jednak, że Bóg z pewnością jest bibliofilem, bo katowicki rynek kwiatowy cały tonął w słońcu.

Teksty niełatwe, Ale ważne

Uczestnicy wspólnego, głośnego czytania naszykowali wcześniej po krótkim tekście. Ambitnym. Pojawiła się m.in. twórczość Józefa Tischnera, George’a Orwella, Czesława Miłosza, Leszka Kołakowskiego. Pierwszy za mikrofon chwycił Mirosław Neinert, aktor i dyrektor Teatru Korez.

 

Zrobi się czytanie cykliczne?

Czytał także m.in. Dariusz Kortko, redaktor naczelny katowickiej Gazety Wyborczej. Słuchaczy przybywało, nawet w momencie, gdy słońce zasłoniły chmury, a z nieba sypnęło śniegiem. - Mamy nadzieję, że to pierwsze i nie ostatnie takie czytanie – zapowiadali kolejną turę społecznicy.

Czytaj więcej