Czytasz: Najdłuższy strajk. Mogło być gorzej niż na "Wujku"

Najdłuższy strajk. Mogło być gorzej niż na "Wujku"

W Bieruniu trwają uroczystości związane z upamiętnieniem strajku w kopalni Piast w grudniu 1981 roku.

Przed kopalnią Piast odbyła się historyczna rekonstrukcja wydarzeń z 14 grudnia 1981 roku. W Cechowni poziomu 500 odbyła się uroczysta masówka. Wyświetlono również film Wojciecha Wikarka „Najdłuższa Szychta”.

Ocalić od zapomnienia

O 10:00 z bieruńskiego ronda im. Strajku Górników KWK „Piast” wystartuje sztafeta. Pobiegną w niej górnicy biorący udział w strajku, sportowcy, przedstawiciele rządu, samorządów, kopalnianych związków zawodowych oraz uczniowie. Bieg zakończy się w Katowicach przy pomniku KWK „Wujek”

Najdłuższy strajk

Dwutygodniowy strajk w kopalni Piast był odpowiedzią na wprowadzenie w Polsce stanu wojennego, zmilitaryzowanie kopalni oraz zawieszenie działalności wszelkich organizacji i stowarzyszeń. Protest rozpoczął się od masówki w kopalnianej cechowni. Związkowcy żądali m.in. uwolnienia wiceprzewodniczącego kopalnianej Solidarności Eugeniusza Szelągowskiego. Jak mówią bohaterowie protestu, szykowała sie masakra wieksza niż na "Wujku". Jedynym ratunkiem wydawało sie wtedy schronienie pod ziemią. Wojsko nie odważyło się zaatakować kopalnianego szybu i próbować dostać się do zgromadzonych na dole górników. Strajk zakończył się dopiero po świetach. Był najdłużej trwającym protestem stanu wojennego.

Czytaj więcej