Czytasz: Nagrody Lady D. im. Krystyny Bochenek rozdane

Nagrody Lady D. im. Krystyny Bochenek rozdane

Nagroda Lady D. to wyróżnienie dla wyjątkowych niepełnosprawnych kobiet, które charakteryzuje m.in. siła i aktywność społeczna.

 Konkurs Lady D. im. Krystyny Bohenek został zainicjowany w 2002 roku w
Katowicach przez europosła Marka Plurę. Polega on na przyznawaniu tytułu
honorowego "Lady D." (od angielskiego: Lady Disabled, czyli Dama
Niepełnosprawna) niepełnosprawnym kobietom, które są szczególnie aktywne w różnych dziedzinach życia.

W poniedziałek (17 grudnia) odbyła się uroczysta gala, podczas której uhonorowano tegoroczne laureatki. Nagrodzone wykazały się szczególną aktywnością i działaniem w interesie innych osób, w wielu dziedzinach: od życia zawodowego, przez sport, aż po kulturę i sztukę.

– Uroda naszych laureatek to oczywiście oprócz uroku osobistego piękno siły, ich skuteczności i zaangażowania. Któż jak nie kobieta, zdoła pokonać wszystkie barykady, drzwi, które prowadzą nas do samodzielności i podejmowania kolejnych inicjatyw. – mówił poseł do parlamentu europejskiego, Marek Plura.

W tej edycji konkursu Lady D. nagrody głównych kategorii zostały rozdane kolejno w dziedzinie sportu, kultury i sztuki, za “Dobry Start”, za działania podjęte w życiu zawodowym i wreszcie w dziedzinie życia społecznego.

Sport – Danuta Bujok, Goleszów

Pani Danuta odnosi sukcesy sportowe jako reprezentantka Polski w siatkówce na siedząco.

Kultura i sztuka – Justyna Kędzia, Tarnowskie Góry

Pani Justyna jest poetką. Wydała kilka tomików wierszy oraz inne dzieła literackie.

“Dobry Start” – Kinga Jureczka, Jeleśnia

Pani Kinga jest doktorantką na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, autorką publikacji biznesowych oraz artykułów naukowych. Aktywnie angażuje się w działania mające na celu zwiększyć świadomość społeczna w temacie niepełnosprawności.

Życie Zawodowe – Ewa Goleniewska, Jastrzębie Zdrój

Pani Ewa jest pielęgniarką w hospicjum na oddziale chorób wewnętrznych. Niesie innych ulgę w cierpieniu mimo, iż sama go doświadcza na co dzień.

Życie Społeczne – Teresa Wilczek, Ruda Śląska

Pani Teresa od 19 lat jest Prezesem Rudzkiego Stowarzyszenia Amazonek “Relaks”, w którym oferuje swoją wiedzę, doświadczenie, zdolności organizacyjne i ogromne serce.

Poza laureatkami głównych kategorii w konkursie Lady D. wyróżnione zostały: Aleksandra WALKOWICZ, Katarzyna ADAMCZYK-DROŻYŃSKA, Aneta WRÓBEL, Mariola CHAŁUPKA, Krystyna DOŁĘGOWSKA, Joanna MISIARZ, Elżbieta OLEKSYSZYN, Teresa SZYMOŃSKA,Zofia POGODA, Teresa SIEMONOWICZ, Joanna ADAMCZYK, Anna MASŁOWSKA, Lucyna KAŁA, Anna KRZYSTANEK, Grażyna LUKER, Zofia BŁASIŃSKA, Jolanta WALENCIK, Barbara PYTLIK, Iwona JELONEK, Barbara GRZEŚ, Natalia WIECHA, Urszula SANOCKA, Anna MACEK, Halina WOSTAL, Klaudia KOSZANY, Teresa CISEK, Monika ZAJĄC.

Lady D. to konkurs, który z założenia oddaje ducha ratyfikowanej, zarówno przez Polskę jak i przez Unię Europejską, Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ, a zwłaszcza jej Artykułu 6, który mówi o konieczności szczególnego wspierania i promocji niepełnosprawnych kobiet. Długoletnią przewodniczącą Kapituły Konkursu była Krystyna Bochenek, której konkurs nosi imię od 2012 roku.