Czytasz: Nagrody dla Opery Śląskiej, triumf bytomskiego teatru

Nagrody dla Opery Śląskiej, triumf bytomskiego teatru

Bassem Akiki , Ewa Majcherczyk i Sławomir Naborczyk odebrali 17 września w Warszawie,  XII Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury. To sukces artystów związanych z Operą Śląską.

Artyści zostali wyróżnieni aż w trzech w kategoriach: Najlepszy dyrygent , Najlepsza śpiewaczka operowa i Najlepszy debiut (śpiewaka). 

Teatralne Nagrody Muzyczne przyznawane są przez Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie.  Gala wręczenia odbyła się w Sali Wielkiej (Balowej) Zamku Królewskiego. Laureatów wszystkich kategorii XII Teatralnych Nagród Muzycznych wyłoniła kapituła, w skład której weszli najznamienitsi eksperci specjalizujący się w dziedzinach nagradzanych podczas konkursu: Izabela Kłosińska, Danuta Renz, Marek Chowaniec, Ryszard Karczykowski, Andrzej Pągowski, Adam Sztaba oraz Krystyna Mazurówna. Dodatkowo Janusz Józefowicz został powołany przez kapitułę jako ekspert w dziedzinie musicalu. Kapitule przewodniczyła Iwona Wujastyk, będąca zarazem dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego imienia Jana Kiepury, który jest organizatorem konkursu.

W ramach 18. kategorii nagrodzeni zostali twórcy i artyści z różnych dziedzin sztuki, składających się na działalność teatrów muzycznych

W kategorii Najlepszy dyrygent, nagrodę odebrał Bassem Akiki. Dyrektor artystyczny Opery Śląskiej został doceniony za kierownictwo muzyczne w  operze „Romeo i Julia” Charles'a Gounoda w reżyserii Michała Znanieckiego. Rolą  Julii w tym spektaklu, tytuł Najlepszej śpiewaczki operowej zdobyła Ewa Majcherczyk. Natomiast Sławomira Naborczyka wyróżniono w kategorii Najlepszy debiut  za kreację Edwina w „Księżniczce czardasza” Emmericha Kálmána, (reżyseria  Pia Partum).

- Teatralne Nagrody Muzyczne są nie tylko uhonorowaniem najlepszych twórców i artystów teatrów muzycznych ale są one również drogowskazem dla publiczności, rekomendacją tego, co warto zobaczyć w najbliższym sezonie- powiedziała Iwona Wujastyk z Mazowieckiego Teatru Muzycznego.

Zatem także  w tym sezonie będzie można zobaczyć produkcję, za udział w której doceniono artystów Opery Śląskiej . Już  21, 23 i 25 września w repertuarze „Romeo i Julia”. Warto wspomnieć, że ta właśnie opera, święciła triumfy w marcu tego roku. Zdobyła  Nagrodę Teatralną Województwa Śląskiego Złotą Maskę w trzech kategoriach: Przedstawienie Roku 2017, rola wokalno-aktorska dla Andrzeja Lamperta (Romeo) i za scenografię dla Luigiego Scoglio.

Wśród laureatów XII Teatralnych Nagród Muzycznych znalazł się także Robert Bondara, który zdobył tytuł dla Najlepszego scenografa i Najlepszego reżysera. Doceniono go za produkcje  Teatru Wielkiego Opery Narodowej oraz Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, ale jest też reżyserem i choreografem spektaklu baletowego Opery Śląskiej, „Szeherezada/Medea” . Spektakl można zobaczyć 30 września oraz 28 października.

Fot. Kinga Karpati www.kingakarpati.com