Czytasz: Nadchodzą dożynki. Sprawdź, gdzie odbędą się imprezy

Nadchodzą dożynki. Sprawdź, gdzie odbędą się imprezy

Przed nami największe rolnicze święto. Czas podsumować zbiory i pomyśleć o jesieni... Jednak zanim to nastąpi szykują się tańce i kolorowe pochody.

Dożynki, inaczej Święto Plonów to jedno ze słowiańskich świąt ludowych. Chłopi dziękowali za plony i prosili o urodzajny rok. W czasach przedchrześcijańskich święto odbywało się w okresie równonocy jesiennej (23 września). Obecnie organizuje się je pod koniec sierpnia lub w jedną z niedziel września. 

Mimo zmiany terminu, wciąż podczas dożynek nie zapomina się o tradycyjnych zwyczajach. 

Dożynki to przede wszystkim wieńce. Tradycyjne kompozycje tworzone są z pozostawionych na polu zbóż, jarzębiny, owoców, kwiatów oraz kolorowych wstążek. 

Wieńce dożynkowe zwykle mają kształt korony lub koła. Wiązanki zabierane są do poświęcenia, a następnie zabiera się je do domów. Zgodnie ze zwyczajem ma być on przechowywany w stodole do kolejnego siewu. W tym roku będzie podobnie, w niektórych miastach oraz gminach odbędą się nawet konkursy na najlepszy wieniec. 

Gdzie odbędą się dożynki? Miasta i gminy powoli publikują pierwsze informacje.

Święto plonów wojewódzkie śląskie

- Dożynki Województwa Śląskiego

W weekend 26 i 27 sierpnia pod ruinami w Tworkowie odbędą się XVIII Wojewódzkie Dożynki. Imprezę rozłożono na dwa dni. W sobotę odbędą się animacje dla dzieci, koncert orkiestry dętej, zabawa taneczna oraz występ Mirosława Szołtyska. Następnego dnia od rana będzie można uczestniczyć w uroczystościach. O godz. 11:00 odbędzie się Msza Dożynkowa, następnie oficjalne uroczystości, prezentacja koron, wręczenie odznaczeń oraz występy. Drugiego dnia o godz. 18:00 wystąp Grzegorza Poloczka, natomiast o godz. 19:00 koncert Kamila Bednarka. 

 

 

- Piekary Śląskie

Na V Powiatowe Dożynki zapraszają wszystkich Piekary. Już w sobotę (26 sierpnia) na terenie Kozłowej Góry rolnicy podsumują swoje zbiory. Obchody rozpoczną się mszą świętą dziękczynną, która rozpocznie się o godz 12.30 w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kozłowej Górze.

Następnie barwny korowód dożynkowy przejdzie ulicami Powstańców Śląskich, Tarnogórską i Pokoju – prosto na stadion DKS Czarni Kozłowa Góra. Po oficjalnym, uroczystym rozpoczęciu tegorocznych dożynek zapowiada się huczna zabawa.

Na scenie m.in.: występ Górniczej Orkiestry Dętej „Piekary Julian”, monologi w gwarze śląskiej w wykonaniu Heleny Leśniowskiej, Danuty Szczogiel i Magdaleny Świder, występ uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 z Kozłowej Góry oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 z Dąbrówki Wielkiej, kabaret w wykonaniu Grzegorza Poloczka, koncert grupy „Avista”: a także wiele więcej. W międzyczasie, około godziny 18.00, zostanie również rozstrzygnięty konkurs na najlepszą dożynkową dekorację posesji. 

- Jaworzno

Miejskie obchody wystartują już 27 sierpnia (niedziela). Na rynku zbiorą się rolnicy i artyści. Włodarze miasta zapraszają do udziału w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

Harmonogram Dożynek Miejskich 2017:

godz. 15.00 - Msza Święta w Kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny,
godz. 16.00 - uroczysty przemarsz uczestników na Rynek,
godz. 16.30 - ceremoniał dożynkowy,
godz. 16.45 - okolicznościowy program artystyczny,
godz. 19.00 - Zespół Muzyki i Tańca Silesianie,
godz. 20.00 - zabawa przy muzyce na żywo.

- Jastrzębie Zdrój

Jak co roku, na przełomie sierpnia i września w Jastrzębiu odbędzie się podsumowanie zbiorów. Pierwsze uroczystości już w niedzielę (27 sierpnia).

Szeroka, Ochotnicza Straż Pożarna

11.00 – Msza św. w Kościele pw. Wszystkich Świętych
14.30-16.00 – KOROWÓD DOŻYNKOWY: start od ul. Wolności do OSP
14.00-16.00 – Konkursy dla dzieci
16.00 – Powitanie gości, przekazanie chleba dożynkowego, wręczenie medali Zasłużony Dla Rolnictwa
16.30-17.00 – Występ Orkiestry Dętej KWK „Borynia”, występ zespołu Niezapominajki, występ zespołu Druga Młodość
17.00-18.30 – Występ Bożeny Mielnik
18.30-23.00 – Zabawa taneczna z zespołem Eden

Moszczenica, Dom Sołecki

9.00 – Msza św. w Kościele pw. Matki Bożej Różańcowej
15.00 – Powitanie gości, przekazanie chleba dożynkowego
15.10 – Koncert Orkiestry Dętej KWK „JAS-MOS”
16.00-22.00 – Biesiada i zabawa taneczna z zespołem KWAŚNICA BAWARIAN SHOW
15.00-20.00 – Zabawy i gry dla dzieci, zamki dmuchane, zjeżdżalnia, dmuchany plac zabaw

- Dąbrowa Górnicza

Dożynki Miejskie to tradycyjna impreza odbywająca się w Dąbrowie Górniczej. Co roku pieczę nad świętem ma inna dzielnica miasta, dlatego tegorocznymi plonami pochwalą się Strzemieszyce Wielkie. Oprócz oficjalnych uroczystości dożynkowych na gości w Parku Hallera czekać będą liczne występy Kół Gospodyń Wiejskich oraz koncerty muzyczne. Gwiazdą Miejskich Dożynek 2017 będzie zespół Future folk! Widzimy się już 3 września od 15:30!

W programie:

13:30 - uformowanie pochodu dożynkowego na Placu Wolności
13.45 - przemarsz korowodu dożynkowego do Bazyliki Najświętszej Marii Panny
14:00 - msza dożynkowa
15:00 - przemarsz korowodu do Parku Hallera
15:30 - oficjalne uroczystości dożynkowe
16:00 - występ Szkoły Podstawowej nr 5
16:30 - występy Kół Gospodyń Wiejskich
17:00 - Zespół Pieśni i Tańca PKZ Gołowianie
18:00 - Redlin Folk Music Show
19:15 - Tacy Sami - Lady Pank Show
20:30 - koncert zespołu Future Folk
22:30 - zakończenie

- Częstochowa 

W pierwszy weekend września w Częstochowie odbędą się Ogólnopolskie Dożynki Jasnogóskie. Rolnicy z całego województwa, a nawet Polski pojawią się na uroczystościach w sanktuarium. 

Program:

3 września – sobota

XVII Dni Europejskiej Kultury Ludowej – godz. 16.00 – 20.00
Wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”, Karolina Cicha, ZPiT „Ziemia Kłobucka”, Kapela „U Andrzeja”, Zespół Śpiewaczy Kłobuczanie, Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie”, Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej.
Miejsce: Plac Biegańskiego

Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” - godz. 18.00

19.00 - Msza św. rozpoczynająca pielgrzymkę rolników - przewodniczy bp Henryk Wejman z diec. szczecińsko-kamieńskiej, bazylika jasnogórska
21.00 - Apel Jasnogórski, Kaplica Matki Bożej
21.30 - Nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Wałach - prowadzą rolnicy diecezji płockiej
22.00-4.00 - całonocne czuwanie w Kaplicy Cudownego Obrazu
24.00 - Msza św. Pasterka w Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej

4 września – niedziela

8.00 - 9.30 - występ zespołu ludowego „Karniewiacy” z Karniewa na Szczycie jasnogórski, gromadzenie się delegacji z wieńcami żniwnymi
11.00 - Msza św. koncelebrowana na Szczycie jasnogórskim pod przewodnictwem abpa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski; koncelebrować ją będzie biskup płocki Piotr Libera

 XVII Dni Europejskiej Kultury Ludowej – godz. 15.00 – 20.00
Wystąpią: RZPiT „Dolina Dunajca” z Nowego Sącza, Zespół Pieśni i Tańca „Kłomnickie Płomyczki”, Zespół Taneczny „Bystrzyca” z Bystrzycy, Czechy, ZPiT „Beskid” z Bielska Białej, RZPiT „Rybarzowice” z Rybarzowic, Same Suki, Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”.
Miejsce: Plac Biegańskiego 
 

Czytaj więcej