Czytasz: Naciągacze oferują pomoc w zdobyciu utraconego deputatu węglowego

Naciągacze oferują pomoc w zdobyciu utraconego deputatu węglowego

Ministerstwo Energii ostrzega przed oszustami

Ministerstwo Energii wydało komunikat: „Świadczenia z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla osobom uprawnionym będą przekazywane bez dodatkowych opłat. Jakiekolwiek płatne usługi, proponowane przez firmy i kancelarie prawne w tym zakresie, są bezpodstawne i nie stanowią warunku koniecznego do otrzymania świadczenia.”

Chodzi o wypłatę jednorazowej rekompensaty za utracony deputat. Wnioski o jego wpłatę jeszcze nie ruszyły, ale już pojawili się wyłudzacze, którzy oferują pomoc w pozyskaniu pieniędzy. W zamian za pomoc naciągacze oczekują od emerytów i rencistów górniczych zapłaty.

Rekompensata za utracony deputat wynieść ma 10 tys. zł. Ministerstwo zapewnia, że kiedy tylko ustawa podpisana przez prezydenta RP, poda szczegółowe informacje dotyczące rekompensat. Tymczasem Piotr Michniuk z Ministerstwa Energii przyznał że do resortu docierały już sygnały o oferowaniu płatnej pomocy w zdobyciu pieniędzy.

Nie daj się oszukać!

Resort ostrzega przed naciągaczami, ponieważ wnioski o wypłatę pieniędzy będzie można za darmo pobrać m.in. ze stron internetowych ministerstwa i spółek górniczych.

Wnioski najprawdopodobniej przyjmowane będą w kopalniach, czyli w punktach, w których składano dotychczas deklaracje o deputaty. Ponadto będzie je można złożyć w Spółce Restrukturyzacji Kopalń i miejscach przez kopalnie wyznaczonych. Uprawnionych do złożenia wniosku o wypłatę rekompensaty jest aż 240 osób. 

Czytaj więcej