Czytasz: "Ta prawda musi być przekazywana dalej"

"Ta prawda musi być przekazywana dalej"

Nabożeństwo na zakończenie obchodów 500-lecia reformacji.

Do dialogu, pojednania i jedności chrześcijan wezwali hierarchowie Kościołów ewangelicko-augsburskiego oraz rzymskokatolickiego podczas wtorkowego nabożeństwa w Katowicach kończącego obchody Roku Reformacji.

Na nabożeństwo reformacyjne w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach, odbywające się dokładnie 500 lat po wystąpieniu Marcina Lutra, przybyli m.in. stojący na czele Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP bp Jerzy Samiec oraz prymas Polski abp Wojciech Polak.

Uczestniczyli w nim także m.in. metropolici katowicki i wrocławski abp Wiktor Skworc i abp Józef Kupny, biskup Kościoła ewangelicko-reformowanego Marek Izdebski, biskup Kościoła ewangelicko-metodystycznego Adam Malicki, a także przedstawiciele Kościołów polskokatolickiego i prawosławnego.

Witając zgromadzonych, biskup diecezji katowickiej kościoła ewangelicko-augsburskiego Marian Niemiec zaznaczył, że upamiętnienie początków reformacji będzie odpowiednie wówczas, gdy luteranie, katolicy - wszyscy chrześcijanie - wsłuchają się w ewangelię Jezusa Chrystusa i pozwolą się wciąż na nowo powoływać do wspólnoty z nim.

- Chcemy tutaj doświadczyć wspólnoty z Panem poprzez wspólnotę z braćmi i siostrami - zaakcentował bp Niemiec.

O wyzwaniu podążania do jedności mówił również w kazaniu biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Adrian Korczago. Nawiązując do dzieła Marcina Lutra, którego źródłem była ewangelia i jej moc zbawienia każdego wierzącego bp Korczago akcentował, że człowiek o własnych siłach nie jest zdolny opowiedzieć się "ani po stronie bliźnich, ani za bożą sprawą" - jest to możliwe tylko dzięki mocy bożej.

Zaapelował, by refleksji nad tym przesłaniem nie ograniczać do czasu jubileuszu reformacji.

- Ta prawda musi być przekazywana dalej i (...) przeżywana nie tylko przez Kościoły ewangelickie, ale całą ekumeniczną rodzinę - czy wreszcie ludzkość. Żadna grupa nie może czuć się uprzywilejowana do posiadania prawa jej zawłaszczania w celu afiszowania się mocą bożą. Przecież ta dotyczy każdego, kto wierzy - zastrzegł.

- To oznacza, drogie siostry i bracia w Chrystusie, niezależnie od konfesyjnej przynależności, że przed nami dalsze wyzwanie: jako zróżnicowana gromada uczniów Jezusa Chrystusa - podobnie jak wówczas dwunastka wybrańców, często nierozumiejąca się nawzajem, konkurująca ze sobą - próbować wypełniać oczekiwanie swego Nauczyciela, by podążać do jedności - zaapelował.

- Zróżnicowanie nie stanowi w tym wypadku przeszkody, ale punkt wyjścia do zaangażowanego działania - ocenił bp Korczago.

- Jeszcze kilkanaście lat temu nie marzyliśmy o takim ekumenicznym spotkaniu w dniu jubileuszu 500 lat reformacji. Boża moc te drogi skierowała w jedno miejsce – zaakcentował.

Na budowaną przez oba kościoły wspólnotę życia i działania wskazał w pozdrowieniu skierowanym do uczestników nabożeństwa abp Skwroc. Podkreślił, że od dziesięcioleci Katowice i tamtejsze świątynie są miejscem ekumenicznej modlitwy o jedność wyznawców Chrystusa. Przypomniał, że to Chrystus w modlitwie kapłańskiej prosił Boga o jedność jego uczniów.

- Na skutek naszych grzechów, zwłaszcza pychy, oporu przed przyjęciem braterskiego napomnienia i nawróceniem, stało się inaczej. Dlatego gorszący stan podziału nie powinien trwać. Naszym wspólnym zadaniem jest metanoia - przemiana sposobu myślenia dla budowania jedności modlitwą, współdziałaniem i siłą chrześcijańskiego świadectwa - wezwał metropolita katowicki.

- Jako chrześcijanie będziemy wiarygodnym świadectwem miłosierdzia na tyle, na ile przebaczenie, pojednanie i współdziałanie będą między nami codzienną praktyką i doświadczeniem - dodał.

Abp Skworc ocenił, że gdy przed 500 laty Marcin Luter wezwał Kościół do nawrócenia, „wielu chrześcijanom po obu stronach rozpalającego się sporu zabrakło (...) umiejętności i cierpliwości w dialogu".

- Zatem dialog właśnie jawi nam się jako główna droga do pojednania. Jest on spotkaniem wierzących, mających na celu wspólne podążanie ku prawdzie i nawróceniu. Jest wzajemnym odkrywaniem się, świadectwem w trudzie przezwyciężania uprzedzeń, nietolerancji, nieporozumień, a nie formą kapitulacji czy łatwego irenizmu - podkreślił.

- Przed dialogiem otwiera się szerokie pole działania, gdyż może on przybierać wielorakie formy i sposoby wyrazu, m.in. przekazywania sobie własnych doświadczeń duchowych i i tzw. dialogu w codziennym życiu, poprzez który wyznawcy różnych religii dają sobie nieustannie świadectwo o ludzkich i duchowych wartościach i pomagają sobie wzajemnie żyć nimi w celu budowania społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i braterskiego - zaznaczył abp Skworc podkreślając w tym kontekście, że dialog to zadanie wszystkich wiernych i wspólnot chrześcijańskich.

Luterańskie nabożeństwo w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach, po którym zaplanowano koncert organowy oraz wmurowanie kapsuły czasu, było zwieńczeniem wielu jubileuszowych wydarzeń organizowanych przez Kościół ewangelicko-augsburski w całym kraju.

Trwające od października ub. roku obchody Roku Reformacji zwieńczyły pod koniec października centralne uroczystości w Warszawie, nad którymi patronat objął prezydent Andrzej Duda. W ich programie znalazły się m.in. konferencja naukowa, koncerty i wystawy.

Kościół ewangelicko-augsburski w RP należy do rodziny Kościołów zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej. Liczy ok. 70 tys. wiernych. Składa się z sześciu diecezji i 134 parafii. Najliczniejsza grupa luteran mieszka na Śląsku Cieszyńskim (ok. 38 tys. wiernych). Na świecie jest ok. 74 mln luteran. (PAP)

autor: Mateusz Babak

edytor: Karolina Wichowska

Czytaj więcej