Silesion.PL

serwis informacyjny

Na wiosnę zakwitną nowe łąki kwietne w Metropolii. To sposób na zapobieganie suszy

Rusza wysiew lak kwietnych 2022

Rusza wysiew lak kwietnych 2022

Ponad 32 tys. m2 terenów zostanie obsiane w 11 miastach w ramach Programu „Metropolitalne Łąki Kwietne”. Przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz aktywiści miejscy wezmą udział w warsztatach oraz wysieją specjalnie dobrane gatunki nasion. Łąki kwietne to ekologiczny sposób na ograniczenie skutków suszy w mieście oraz zwiększenie bioróżnorodności.

– Łąki kwietne podnoszą nie tylko walory estetyczne w zabudowanych przestrzeniach miejskich, ale co ważniejsze pełnią ważne funkcje przyrodnicze- mówi Blanka Romanowska, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Środowiska Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii.

– Mają one dużą zdolność do retencjonowania wód opadowych, poprawiają mikroklimat oraz ograniczają skutki zanieczyszczenia powietrza, przez co przypisuje im się  udział w neutralizowaniu negatywnych skutków zmian klimatycznych. Łąki kwietne zdecydowanie zmieniają oblicza miast, stają się przyjazną środowisku naturalnemu alternatywą dla nudnych trawników, ponadto są łatwe w utrzymaniu i mało wymagające. Oszczędzają czas, pieniądze i zasoby. Dlatego Górnośląsko – Zagłębiowska Metropolia przystąpiła do promowania takiej formy zagospodarowania terenów zielonych i wdrożyła program, który w znacznych sposób przyczyni się do podniesienia świadomości ekologicznej mieszkańców- tłumaczy Blanka Romanowska.

Uczestnicy programu nauczą się wysiewania łąk

W tegorocznej edycji programu bierze udział 17 organizacji pozarządowych oraz dwie nieformalne grupy mieszkańców.  Cykl zajęć rozpocznie się 23 października i potrwa do końca miesiąca. Ich uczestnicy wezmą udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych.  Podczas warsztatów uczestnicy nauczą się w praktyce wszystkich etapów zakładania łąki kwietnej, począwszy od przygotowania terenu, metody i techniki wysiewu, a na podlaniu oraz zawałowaniu terenu skończywszy. W trakcie warsztatów uczestnicy dostaną również wskazówki praktyczne co do koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie muszą zostać przeprowadzone w późniejszych terminach oraz co do częstotliwości koszenia łąki. Na koniec zostaną zainstalowane domki dla owadów zapylających. 

Wysianie łąki to nie wszystko. Uczestnicy będą odpowiedzialni za utrzymanie efektów pracy przez okres przynajmniej 2 lat od dnia zakończenia warsztatów.

– W ramach programu Metropolitalne Łąki Kwietne wysiewamy wyłącznie mieszanki nasion wieloletnich z niewielkim udziałem gatunków jednorocznych- mówi Maciej Podyma – prezes spółki Państwo Łąka, która realizuje projekt.

– Z tego względu na efekty wizualne takiej łąki trzeba cierpliwie poczekać, gdyż w pełni rozwinięte będą dopiero w drugim roku po ich założeniu.  Nasionka roślin łąkowych w pierwszym roku całą energię „inwestują” w ukorzenienie się, przez co dopiero w drugim roku ukazują się naszym oczom w całej okazałości- tłumaczy Maciej Podyma.

Łąka dobra na suszę, pomaga obniżyć temperaturę otoczenia

Łąki kwietne zatrzymują wodę oraz mają istotny wpływ na obniżenie temperatury otoczenia w okresie letnim. Dzięki bogactwu i różnorodności gatunkowej roślin stają się siedliskiem dla wielu gatunków pożytecznych owadów oraz małych zwierząt.  Przyczyniają się również do ograniczenia populacji kleszczy. Występująca na łąkach różnorodność gatunków owadów wabi ptaki oraz drobne ssaki, które chętniej żerują w gąszczu roślin uzupełniając przy okazji swoją dietę także o kleszcze.

W zależności od rodzaju łąki, nasiona można wysiewać wczesną wiosną albo na jesień, jednak nie później niż do wystąpienia pierwszych przymrozków. W ramach organizowanych przez Metropolię warsztatów wysiewane będą mieszanki gatunków wieloletnich, dlatego odbywać się one będą jesienią. Łąk kwietnych nie kosi się często. Jeżeli wysiejemy nasiona jednoroczne- kosimy łąkę tylko raz. Przy wieloletnich- w zależności od doboru nasion i specyfiki gleby- dwa-trzy razy w roku.

W ubiegłym roku w ramach pilotażu łąki kwietne powstały w Sosnowcu, Tychach oraz Piekarach Śląskich. 

Warsztaty stacjonarne powinny potrwać ok. 30 minut, wysiew łąki- ok. 40 minut.

Harmonogram warsztatów w ramach Programu Metropolitalne Łąki Kwietne

Na obszarze Gminy/MiastaZgłaszający udział w ramach KonkursuAdres realizacji warsztatów teoretycznychAdres realizacji warsztatów praktycznychTermin warsztatów
Siemianowice ŚląskieStowarzyszenie Nasz Dom
ul. Kapicy, Siemianowice Śląskieul. Kapicy, Siemianowice Śląskie

29.10. g. 09.30 piątek
Piekary ŚląskieDzielnicowy Klub Sportowy CZARNI Kozłowa Góra
ul. Bytomska 73, Piekary Śląskie
ul. Bytomska 73 Piekary Śląskie

29.10. g. 09.30 Piątek
MikołówO`RETY – Fundacja Promująca Aktywność
Centrum Aktywności Społecznej ul. J. Pawła II 4, Mikołówul. Św. Wojciecha, 43-190 Mikołów,

24.10. g. 09.30 Niedz.
Piekary ŚląskieStowarzyszenie Wspólnota Amazonek „Feniks”
Centrum Usług Społecznych, ul. Kusocińskiego 4, Piekary ŚląskieTeren przy ul. Gałczyńskiego i Drzymały, Piekary Śląskie

29.10. g. 16.30 Piątek
Piekary ŚląskieStowarzyszenie Wolontariusze Gwoździa
Miejskie Przedszkole nr 10, ul. M.Skłodowskiej-Cure 61, Piekary ŚląskieTereny przy ul. Długosza, Piekary Śląskie

30.10. g. 09.30 sobota
Piekary ŚląskieStowarzyszenie LECYMY DURŚ
Dzielnicowy Dom Kultury, ul. Roździeńskiego 99, Piekary ŚląskieTeren przy Przyjaźni w Piekarach Śląskich

29.10. g. 16.30 Piątek
MikołówCentrum Społecznego Rozwoju
ul. Jana Pawła II, 4 Mikołówul. Żwirki i Wigury Mikołów

28.10. g. 09.30 Czw.
GierałtowiceTowarzystwo Przyjaciół Paniówek
ul. Zwycięstwa/Zabrska, PaniówkiPark Joanny, Paniówki, ul. Zwycięstwa/Zabrska

28.10. g. 16.30 Czw.
KatowiceBarbara Nowak X LO w Katowicach
Budynek X LO, ul. K. Miarki 6 w Katowicachul. Miarki 6, Katowice nr działki 50/2,

26.10. g. 08.00 wtorek
RadzionkówŚląski Ogród Botaniczny Związek Stowarzyszeń
Regionalna Stacja Edukacji Ekologicznej w Radzionkowie, ul. Księżogórska 90A, RadzionkówRadzionków nr działki 1784/8 a.m. 18,

25.10. g. 09.30 Poniedz.
BytomStowarzyszenie Piękna Strona MiastaZespół Szkół Technicznych, ul. Modrzewskiego 5, BytomBytom ul. Modrzewskiego nr działki 576/9,
23.10. g. 16.30 sobota
Dąbrowa GórniczaStowarzyszenie Inicjatywa DąbrowskaKlub Osiedlowy Krąg, ul. Ludowa 24/3Dąbrowa GórniczaCzęść nieruchomości położonej w Dąbrowie Górniczej przy ul. Ludowej,
30.10. g. 13.00 sobota
Tarnowskie GóryStowarzyszenie Ochotnicza Straż Pożarna
ul. Długa 10, Tarnowskie GóryTarnowskie Góry, ul. Długa 10,
25.10. g. 16.00 Poniedz
SiewierzStowarzyszenie Miasta Zrównoważonego Siewierz Jeziorna
ul. Jeziorna 149 lok. 2, SiewierzSiewierz na zachód od ul. Dzikiej Wiśni,
23.10. g. 13.00 sobota
SiewierzStowarzyszenie Miasta Zrównoważonego Siewierz Jeziorna
ul. Jeziorna 149 lok. 2 SiewierzSiewierz na zachód od ul. Dzikiej Wiśni,
23.10. g. 13.00 sobota
ZabrzeStowarzyszenie Skuteczni dla Zabrza
Restauracja Pod Kasztanami, ul. Wolności 190 ZabrzeSkrzyżowanie ul. Niedziałkowskiego i Al. Korfantego,
26.10. g. 13.00 wtorek
GierałtowiceGrupa inicjująca i wspierająca działania Rady Sołeckiej oraz Stowarzyszenia Chudów – nasz domBudynek Wielofunkcyjny Sołectwa Chudów, ul. Szkolna 54ul. Topolowa, wieś Chudów,
28.10. g. 13.00 Czw.
Siemianowice ŚląskieTowarzystwo Przyjaciół Dzieci Zarząd Miejski w Siemianowicach Śląskichul. Lipowa 2, Siemianowice Śląskieul. Lipowa 2, Siemianowice Śląskie,
29.10. g. 13.00 piątek
KatowiceGrażyna Prycza-Kupny
siedziba Rady Jednostki Pomocniczej nr 12 Koszutka ulica Slonimskiego 12 KatowiceNie dotyczy
24.10. g. 13.00 Niedz.

Więcej o specyfice łąk kwietnych: Fundacja Łąka | łąki kwietne, dzikie kwiaty, edukacja przyrodnicza (laka.org.pl)

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author