Czytasz: Na Śląsku lekarze się zestarzeli

Na Śląsku lekarze się zestarzeli

03:54
Średni wiek specjalisty to aż 54,5 roku! Jesteśmy na szarym końcu Europy

W ochronie  zdrowia w Polsce popełniono przez lata wiele błędów, które teraz zaczynają coraz bardziej dominować. To przede wszystkim narastające niedobory kadrowe - mówi Silesion.pl dr n. med. Józef Kurek, dyrektor Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie, jednocześnie prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego.

Jesteśmy na szarym końcu w Europie pod względem liczby lekarzy na 1000 mieszkańców. Wskaźnik – wg OECD - wynosi 2,2 lekarza na 1000 mieszkańców. W Grecji jest to 6 lekarzy, a w Niemczech 4.

Średni wiek lekarza specjalisty i lekarza dentysty w Polsce to aż 54,5 roku. Średnia wieku pielęgniarek i położnych to 48 lat,  w 2022 r. będzie to 50 lat. 

- Większość polskich chirurgów jest po pięćdziesiątce. Tylko 15 proc. ma mniej niż 35 lat. W swoim szpitalu od ręki zatrudniłbym 12-15 lekarzy. Jeśli w woj. śląskim jest około 100 szpitali, łatwo policzyć, że tylko w lecznictwie zamkniętym brakuje ok. 1500 lekarzy. Drugie tyle w specjalistyce i przychodniach - mówi dr Kurek.

Problemy ze znalezieniem specjalistów mają zwłaszcza szpitale powiatowe. Widać też braki konkretnych specjalności.

- Polscy lekarze pracują średnio na 1,5 etatu, niektórzy nawet na dwóch. Gdyby musieli pracować tylko 48 godzin tygodniowo, musielibyśmy zamknąć część szpitali i przychodni -  twierdzi dr Kurek.

On i szesnastu innych dyrektorów szpitali w regionie powołali do życia Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego. Organizacja zrzesza publiczne lecznice i poprzez współpracę chce umacniać ich pozycję na rynku usług medycznych.

- Nasza praca przełoży się wprost na korzyści szpitali, więc liczę na to, że grono członków Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego powiększy się – mówi dr Józef Kurek.

Związek tworzy 16 dyrektorów szpitali powiatowych z woj. śląskiego: Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej, Centrum Zdrowia w Mikołowie, Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie, Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie, Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie, Gliwickiego Centrum Medycznego, Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, ZOZ w Kłobucku, Szpitala w Knurowie, Szpitala w Pyskowicach, Szpitala Murcki, SP ZOZ w Lublińcu, Szpitala nr 2 w Mysłowicach, SP ZOZ w Myszkowie, Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego oraz Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu.

Szpitale powiatowe mają wspólne problemy. Zwłaszcza teraz, gdy Ministerstwo Zdrowia tworzy tzw. sieć szpitali. Pojawiły się informacje, że ze szpitali powiatowych może zniknąć ortopedia. Budżet sfinansuje bowiem tylko oddziały podstawowe: chorób wewnętrznych, chirurgii, położnictwa i ginekologii.

-Jesteśmy już po konsultacjach publicznych, więc projekt niedługo będzie kierowany do rady ministrów, a następnie do Sejmu. Plan jest taki, aby już najbliższe kontraktowanie, które ma nastąpić w połowie 2017 r., odbywało się w myśl tego rozwiązania - poinformował media minister Konstanty Radziwiłł.

 - Mam nadzieję, że rozwiązania, które zaproponuje Ministerstwo Zdrowia będą dla nas zadowalające - apeluje dr Kurek.

Czytaj więcej