Czytasz: Na pomoc europejskim chomikom z Jaworzna
Populacja europejskich chomików objęta jest ochroną. Jaworzno robi wszystko, aby ułatwić im funkcjonowanie. Teraz, żeby zachować ciągłość gatunku z pomocą przychodzi organizacja z Poznania.

Jeszcze w tym miesiącu grupa ok. 10 dzikich chomików europejskich zostanie odłowiona w wybranych miejscach województwa. Następnie zostaną przewiezione na teren użytku ekologicznego "Chomik Europejski" w Jaworznie. Akcja ma pomóc zwiększyć jaworznicką populację. Do tej pory na terenie miasta chomiki rozmnażały się tylko między sobą, przez co gromada nie jest różnorodna genetycznie. Taka sytuacja może zmniejszyć szanse na przetrwanie zagrożonych wyginięciem chomików europejskich.

Zorganizowana przeprowadzka

Aby temu przeciwdziałać, konieczna jest wymiana osobników między grupami, co doprowadzi do urozmaicenia ich puli genowych. Pierwsze tego typu działania na terenie Polski zostaną zrealizowane w tym roku na zlecenie Jaworzna, przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” oraz specjalistów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Przesiedlanych zwierząt nie można po prostu wypuścić na wolność na nowym terenie. Gdyby tak się stało, gryzonie rozbiegłyby się na ogromnej łące. Co więcej, mogłyby zostać ofiarami, zanim zdołałyby się osiedlić. Dlatego właśnie chomiki europejskie będą przewożone i wpuszczane do specjalnych klatek aklimatyzacyjnych. Boksy będą usytuowane w dogodnych dla zwierząt miejscach.

Poznański patent

W klatkach przez co najmniej tydzień chomiki będą przyzwyczajały się do nowego otoczenia. Konstrukcja pozwoli gryzoniom na wykopania nor, w których będą czuły się bezpiecznie. Po ok. tygodniu klatki zostaną usunięte a zwierzęta będą mogły osiedlić się na stałe na większej przestrzeni.

Klatki skonstruowane tak, by nie tylko zapobiegały przedwczesnemu wydostaniu się z nich chomików, ale także chroniły je przed drapieżnikami.

http://www.salamandra.org.pl

PTOP "Salamandra" ma doświadczenie w podobnych akcjach dotyczących innych gryzoni. Pomagał już susłom moręgowanym, które przywracano do środowiska naturalnego w okolicach kamienia Śląskiego i na Dolnym Śląsku. W przeciwieństwie jednak do żyjących w koloniach susłów chomiki są samotnikami. Każdy osobnik musi być więc wypuszczany do odrębnej klatki. Specjaliści przygotowują właśnie cztery rodzaje solidnych klatek. Niebawem trafią do Jaworzna.  - Podczas tegorocznego, eksperymentalnego przesiedlania sprawdzimy, które z nich najlepiej się sprawdzają"-komentuje kierownik przedsięwzięcia dr Andrzej Kepel.

- Staraliśmy się, korzystając z doświadczeń własnych z susłami oraz zagranicznych – z chomikami, opracować modele wytrzymałe, a jednocześnie łatwe w transporcie i ustawianiu na polach. Teraz zostaną one przetestowane przez chomiki - dodaje.

Koordynator zaznacza, że chomiki europejskie to niepozorne gryzonie. Mają do 30 cm długości jednak są bardzo silne i bojowe. Natura obdarzyła je w długie i ostre zęby, co może utrudnić aklimatyzację. Gryzonie będą próbowały wydostać się z klatek. - Nie wątpimy więc, że test będzie bardzo intensywny. Mamy nadzieję, że nasze konstrukcje przejdą go pomyślnie – dodaje dr Kepel.

 

Źródło: http://www.salamandra.org.pl, PAP nauka

Czytaj więcej